Παναιτωλικός: “Ζωντανός” στη μάχη της παραμονής: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-2

“Ζωντανός” στη μάχη της παραμονής παρέμεινε ο Παναιτωλικός που ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 5η αγωνιστική των play out της Superleague1.

Τα «καναρίνια» αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με τα γκολ του Αντονί Μουνιέ και του Αποστόλη Κωνσταντόπουλου, που βρήκε δίχτυα στο επαγγελματικό του ντεμπούτο έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Ατρόμητου.

Μετά την κάκιστη εικόνα που παρουσίασε ο Παναιτωλικός απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, ο Μάκης Χάβος προχώρησε σε αλλαγή σχηματισμού και προσώπων στο αρχικό σχήμα. Σε διάταξη 4-2-3-1, ο Φερνάντεθ  ξεκίνησε στο τέρμα, Κέβιν, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος και Τζανακάκης στελέχωσαν την άμυνα,  Ντίαζ και Ντάλσιο στον άξονα, με τον Ρόσα μπροστά τους σε ρόλο «δεκαριού», Ντουάρτε και Μουνιέ στα δύο άκρα της επίθεσης και στην κορυφή της επίθεσης ο Άντμιρ Μπαΐροβιτς .

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού είχαν την πρωτοβουλία και  πήραν προβάδισμα με τον Γκάλο στο 18′ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ με τον Βραζιλιάνο να εκμεταλλεύεται και την κακή τοποθέτηση του τείχους από τον Φερνάντες. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν στο 35′ με  εξαιρετική κεφαλιά του Μουνιέ μετά από σέντρα του Τζανακάκη. Ο Παναιτωλικός  συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, έχοντας αναθαρρήσει από το γκολ και είχε καλές στιγμές με Ρόσα και Μπαΐροβιτς. Ο Βραζιλιάνος απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 42′, με σουτ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1, με τον Ζεσούς να κάνει μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μπουσούλατζιτς στο 2′ των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ψάξει το γκολ της μεγάλης νίκης, αλλά στο 50’ το σουτ του Ντάλσιο έφυγε άουτ. Ο Ατρόμητος, ωστόσο, ήταν αυτός που στο 60’ σημείωσε το 2-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου, το ενδέκατό του γκολ τη φετινή σεζόν. Το πέναλτι κέρδισε ο Ντε Πο από τον Λιάβα.

Ο 17χρονος Κωνσταντόπουλος, όμως, δύο λεπτά αργότερα είχε άλλη άποψη. Ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Ρόσα και στην “καρδιά” της άμυνας, ο νεαρός στόπερ ισοφάρισε με πλασέ σε 2-2. Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και στο 68’ από γύρισμα του Κατράνη, ο Βέλλιος αστόχησε σε πλασέ από τη μικρή περιοχή. Την ίδια κατάληξη είχε το δεξί διαγώνιο πλασέ του Βέλλιου στο 72’. Στην εξέλιξη του ματς, ο Ατρόμητος πίεσε για τη νίκη, στο 81’ ο Ντε Πο αστόχησε από καλή θέση και ο Παναιτωλικός κράτησε με νύχια και με δόντια τον βαθμό.

Ο Παναιτωλικός έφυγε χαρούμενος από το Περιστέρι, με δεδομένο πως πήρε τον βαθμό, αλλά και πως οι Πανιώνιος και Ξάνθη ήρθαν επίσης ισόπαλοι στα δικά τους παιχνίδια. Έτσι, έχει μπροστά του  την επόμενη αγωνιστική, το παιχνίδι της Νέας Σμύρνης, για να σώσει σε μεγάλο βαθμό την κατηγορία.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Νάτσος (85’ Ούμπιδες), Γκάλο, Κατράνης, Ενσικουλού (66’ Βέλλιος), Ντε Πο, Μανούσος (78’Ανδρούτσος), Ραμπέλο (85’ Γιακουμάκης).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο (66’ Ταχάρ), Κέβιν (26’ Παρράς), Ντουάρτε, Μπαϊροβιτς (78’ Αριγίμπι), Τζανακάκης, Ντίας (66’ Τσιγγάρας), Ρόσα (78’ Άλβαρεζ), Μουνιέ.