Προμηθέας : Άφησε υποσχέσεις παρά την ήττα από τον Παναθηναϊκό

Array

Ενθαρρυντικά είναι τα μηνύματα του νέου  Προμηθέα  καθώς και στα δύο παιχνίδια  του τουρνουά «Orange Trophy» που διοργανώθηκε  το Σαββατοκύριακο 14-15 Σεπτεμβρίου στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος»   η  ομάδα της  Πάτρας πρόσφερε θέαμα και έδειξε ότι και φέτος θα πρωταγωνιστήσει  σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά  μετά την επιβλητική νίκη  επί της FMP Βελιγραδίου το Σάββατο , χθες βράδυ κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό για 39 λεπτά , έχασε όμως στις λεπτομέρειες με 71-69 και κατέκτησε την δεύτερη θέση στο τουρνουά.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό από την εκκίνηση, με τον Προμηθέα Πατρών να επενδύει στην ικανότητά του στο επιθετικό ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν με μεγαλύτερη συνέπεια το γήπεδο, πέτυχαν πόντους σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, καταφέρνοντας να προηγηθούν με +2 (19-17) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το προβάδισμα  του Προμηθέα  διατηρήθηκε μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, αφού σταδιακά η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη  μείωσαν  24-23 στο 15,΄αλλά με κορυφαίο τον Φίλερ  οι πατρινοί έκλεισαν το ημίχρονο με +7 (40-33).

Στο β΄ημίχρονο  οι φιλοξενούμενοι  συνέχισαν να πιέζουν και με αιχμή του δόρατος  τον Τόμας  ισοφάρισαν 46-46 στο 25΄και στη συνέχεια με καλή άμυνα έφτασαν στο +7 (46-53)στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μάκη Γιατρά πίεσε με καλή  και με τους  Χολ , Φίλερ  να δίνουν λύσεις , μείωσε σε 57-60 στο 35΄. Το ματς έγινε ντέρμπι το τελευταίο λεπτό , ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι (64-66), όμως ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος και πήρε την νίκη με 71-69.

MVP του Orange Trophy αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας  του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που παρέλαβε το βραβείο του από τον Πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο της ΚΑΕ, Χρήστο Μήλα, ενώ το κύπελλο του νικητή στον αρχηγό των “πρασίνων», Ίαν Βουγιούκα απένειμε ο Δήμαρχος Πατρέων, Κώστας Πελετίδης.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Χολ 18 (2), Μπαμπ 9 (3), Λίποβι, Αγραβάνης 17 (3), Λόουερι, Κασελάκης 2, Κατσίβελης 1, Φίλερ 8, Μπόγρης 8, Έλις 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 23 (2), Ράις 15 (1), Παπαγιάννης 9, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 4, Μπράουν, Φριντέτ 10, Γουάιλι 4, Μήτογλου 2, Μπέντιλ.

Την τρίτη θέση του “Orange Trophy” κατέκτησε η Ούνικς Καζάν, που νίκησε  την FMP Βελιγραδίου (66-61).