Προμηθέας: Ισοφάρισε σε (2-2)

Array

Ραντεβού με την Ιστορία έχει την Παρασκευή ο Προμηθέας Πάτρας  στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στην «τελική» μονομαχία με την ΑΕΚ για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι Πατρινοί στο κατάμεστο χθες «Δ.Τόφαλος», επικράτησαν της  Ένωσης με 70-54 και έφεραν την ημιτελική σειρά των  play-off  της Basket League στα ίσα(2-2).

Προμηθέας: Ισοφάρισε σε (2-2)Μεγαλειώδη εμφάνιση από τους παίκτες του Μάκη Γιατρά που παρουσιάστηκαν εντελώς βελτιωμένοι σε σχέση με το 3ο παιχνίδι και «έπνιξαν» την ομάδα του Μπάνκι. Κορυφαίος  των Πατρινών ο Παρκς, ο οποίος είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από την ΑΕΚ διασώθηκε ο Σαντ-Ρος, που πέτυχε 12 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι έσπασαν τα… καλάθια καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18/54 εντός παιδιάς.
Προμηθέας: Ισοφάρισε σε (2-2)Η ΑΕΚ προηγήθηκε με (4-8) στο ξεκίνημα του αγώνα αλλά ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό και έφτασε σε διψήφια διαφορά με επιμέρους 15-1 (19-9) στο  9′ παίρνοντας πολλές λύσεις από τους Παρκς, Σαλούστρο και Μέϊερ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα 5-0 της «Ένωσης», που μείωσε σε 19-14. Οι Αχαιοί συνέχισαν να κυριαρχούν, κυρίως κάτω από τις ρακέτες, και με πρωταγωνιστές τους  Παρκς και Λίιποβι έκλεισαν το ημίχρονο στο +9(38-29).

Στο  τρίτο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με περισσότερη αποφασιστικότητα είχαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ και με τον Σαντ-Ρος μείωσαν στο 40-37 στο 23′ . Οι Πατρινοί, ωστόσο, απάντησαν γρήγορα (51-43) στο  28′ και οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να μην έχουν καθαρό μυαλό στις επιθέσεις τους, αλλά και να χάνουν βολές (51-44) στο  30′. Οι φιλοξενούμενοι το πάλευαν αλλά ήρθαν τα τρίποντα των Λίποβι – Κασελάκη για να βάλουν τέλος στα όνειρα της ΑΕΚ και να οδηγήσουν την ομάδα  της Πάτρας στη νίκη (70-54) και την ισοφάριση (2-2).

Αχαιοί και κιτρινόμαυροι θα λύσουν τις διαφορές τους το βράδυ της Παρασκευής (19:30) στο ΟΑΚΑ στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι  της ημιτελικής σειράς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέγιερ 11 (1), Χολ 2, Έλις 7, Μπράουν 7 (3/8 σουτ), Κασελάκης 6 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας 4, Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (2), Παρκς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 10 (2/4 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Τζέιμς 5 (1), Σαντ-Ρος 12 (6/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 12 (4/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιορκ 5 (2/10 σουτ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Εμπάκουε