Προμηθέας: Ήττα στην πρεμιέρα του Eurocup

O Προμηθέας “λύγισε” στο τέλος και ξεκίνησε με ήττα τη σεζόν 2020/21 στο EuroCup. H ομάδα της Πάτρας έχασε 86-75 στο κλειστό «Δ. Τόφαλος», για την 1η αγωνιστική του Δ’ Oμίλου από τη Γκραν Κανάρια, που κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με κορυφαίο τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Τζέικομπ Γουάιλι,ο οποίος πέτυχε 22 πόντους.

O Προμηθέας, με τον Ίαν Μίλερ να πετυχαίνει 20 πόντους, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου (48-43), και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 61-58, ενώ έχασε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά του.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, ο Προμηθέας δεν άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, και με επιμέρους σκορ 28-14 γνώρισε την ήττα με διψήφια διαφορά.

Οι παίκτες του  Μάκη Γιατρά έκαναν 17 λάθη και μοίρασαν μόλις 10 ασίστ, ενώ ήταν και σε κακή ημέρα έξω από τα 6,75μ., μετρώντας 8/28 τρίποντα.

Επόμενος αντίπαλος του Προμηθέα η Τρέντο στην Ιταλία στις 6 Οκτωβρίου.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (12 ριμπ.), Λούντζης 8, Τζέιμς 2, Αγραβάνης 8, Νίξον, Φλόιντ, Γιαννόπουλος 16 (3), Μίλερ 27 (5), Μαντζούκας, Μπαζίνας.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Ουάιλι 22 (6 ριμπ.), Μπαλσερόφσκι 4, Φεράρι 8 (2), Αλμπισί 17 (4), Ντέλα Βάλε 11 (1), Σούρνα 4, Μπουργιανάτζε, Κοστέλο 8, Μπεϊράν 2.