Προμηθέας:Ιστορική νίκη κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια

Την πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας του πήρε  χθες βράδυ ο Προμηθέας, καθώς υπέταξε την πανίσχυρη Βίρτους Μπολόνια (78-69) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του EuroCup. Ένας απολαυστικός Προμηθέας, μια ομάδα φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα, έριξε στο καναβάτσο την ιστορική Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς και την έπιασε στο 3-1 στο κατάμεστο «Δημήτρης Τόφαλος». Μπορεί να έπαιζε κόντρα στη σπουδαία Μπολόνια του Τζόρτζεβιτς και του Τεόντοσιτς, περσινή κάτοχο του Basketball Champions League και αήττητη  φέτος, μπορεί να μην είχε τον καλύτερο ψηλό του, Οκτάβιους Έλις, μπορεί να είχε κόντρα διαιτησία με 100-0 στο δεύτερο ημίχρονο, μπορεί να έχασε τον Μπόγρη με φάουλ όλο το δεύτερο ημίχρονο σχεδόν, αλλά τα τρομερά παιδιά του Μάκη Γιατρά δεν σταματάνε πουθενά.

Με ατσάλινη άμυνα, κράτησαν τους Ιταλούς 25 πόντους κάτω από τον επιθετικό τους μέσο όρο και με μυαλό κομπιούτερ στα κρίσιμα στην επίθεση πήραν την σπουδαιότερη Ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας τους μέχρι τώρα και σκαρφάλωσαν στην κορυφή του ομίλου τους, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Προμηθέας:Ιστορική νίκη κόντρα στην Βίρτους ΜπολόνιαΚορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λάνγκστον Χολ με 16 πόντους και 6 ασίστ, τα περισσότερα στο δεύτερο μέρος, ενώ κλειδί της νίκης ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης που αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο σαν σέντερ έχοντας 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, και κάποιες εκπληκτικές άμυνες στο παλμαρέ του.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στην αναμέτρηση ο Προμηθέας, καθώς Λίποβι και Φίλερ έβαλαν στη γωνία τη Βίρτους κι άρχισαν να την «πυροβολούν» οδηγώντας το σκορ στο 10-0, αφού και οι Ιταλοί έδειχναν φανερά εκτός ρυθμού.

Με τον Τεόντοσιτς να αρχίζει να παίρνει μπροστά η Βίρτους μείωσε σε 10-6, ενώ με το τρίτο τρίποντο του Λίποβι στο δεκάλεπτο η διαφορά επανήλθε στο +10 για την Προμηθέα (18-8) και μάλιστα με τις δύο βολές του Φίλερ έφτασε και στους 12 (20-8). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χολ που διαμόρφωσε το 24-14.

Αναμενόμενη η αντίδραση της Βίρτους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τεόντοσιτς και Μάρκοβιτς να ροκανίζουν πολύ γρήγορα τη διαφορά (24-19), ενώ μέσω της άμυνάς τους άρχιζαν να βρίσκουν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και με το δεύτερο τρίποντο του Μάρκοβιτς στο ματς, έφτασε τη διαφορά στη χαμηλότερη δυνατή τιμή (29-28), γυρίζοντας ουσιαστικά το ματς πολύ γρήγορα.

Σε κάθε ανάσα που έπαιρνε ο Προμηθέας όπως το τρίποντο του Κατσίβελη (34-30), η Βίρτους είχε τις απαντήσεις, καθώς γερά στην εξίσωση είχε μπει και ο πρώην σέντερ της ΑΕΚ, Βινς Χάντερ. Με τρίποντο του Γουίμς η Βίρτους ισοφάρισε (36-36) για πρώτη φορά, ενώ με καλάθι του Μπάλντι Ρόσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στο 36-38.

Πολύ νευρικά και από τις δύο ομάδες άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, αφού ήταν πολύ άστοχες, με τον Προμηθέα να μπλοκάρει από την άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ οι Ιταλοί έβρισκαν συνεχώς δεύτερες επιθέσεις και μέσω αυτών έφτασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (39-44).

Ωστόσο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά στάθηκαν όρθιοι από την πολύ καλή τους άμυνα και με τον Δημήτρη Αγραβάνη να βγαίνει μπροστά με προσωπικούς πόντους, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά (48-47) στα 2’38’’ πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.Με τρίποντο του Μπαμπ ο Προμηθέας πήρε… αέρα τεσσάρων πόντων (53-49), με τον Γουίμς όμως να δίνει το προβάδισμα (53-54) στην ομάδα του με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ με τον Χολ να παίρνει τον Προμηθέα στις πλάτες του (62-58), ενώ με προσωπικό καλάθι ο Κασελάκης πήγε τη διαφορά και στους πέντε πόντους (65-60), τη στιγμή που ο Τεόντοσιτς τα έσπαγε από την περιφέρεια (1/8 τρίποντα) και έβρισκε λύσεις μέσω επιθετικών ριμπάουντ.

Ο Έλληνας φόργουορντ με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους εννιά πόντους (73-64) με δικές του βολές την έστειλε και έπειτα από την πρώτη περίοδο σε διψήφια τιμή (75-64). Τον εξαιρετικό επίλογο έγραψε ο Αγραβάνης με τρίποντο με το ματς να ολοκληρώνεται στο 78-69 με λέι-απ του Μάρκοβιτς.Προμηθέας:Ιστορική νίκη κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια

Τα δεκάλεπτα:24-14, 36-38,53-54,78-69

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 11 (2), Λίποβι 11 (3 ρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6 (1), Φίλερ 7 (1), Μπόγρης 4 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ).

Βίρτους Μπολόνια (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 6 (3/9 σουτ), Παγιόλα 2, Μπάλντι Ρόσι 2, Μάρκοβιτς 11 (2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρίτσι 2, Χάντερ 14 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίμς 11 (1), Τεόντοσιτς 17 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκέιμπλ 4 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη).