Απ. Παραλιμνίου: Έ(Χ)ασε επαφή με την κορυφή

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο γήπεδο του είχε ο Απόλλων Παραλιμνίου που ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης για την 9η αγωνιστική της Γ εθνικής.

Η εντυπωσιακή νίκη στη Δράμα κόντρα στον Πανδραμαϊκό (με 0-4) δεν είχε συνέχεια ενώ ο Απόλλων έχασε την επαφή με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφού βρίσκεται εννέα βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Νέστο. Βέβαια, η ομάδα του Παύλου Δημητρίου έχει κάνει το ρεπό της ενώ έχει δώσει μόνο τρία παιχνίδι εντός έδρας. Όσον αφορά τον αγώνα με τον Ορφέα Ξάνθης ο Απόλλων δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, πέτυχε όμως μόνο ένα γκολ. Οι Σερραίοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, απείλησαν με τους Γαϊδαρτζή και Εν Λουντούλου αλλά ο τερματοφύλακας Γιάννης Ρούφος κατέβασε τα ρολά έχοντας τη στήριξη των αμυντικών του. Στο 20ο θα… «μιλούσε» ο νόμος του ποδοσφαίρου αφού οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν με ελλείψεις όμως παραμένουν μια αξιόμαχη ομάδα,  είχαν σουτ στο δοκάρι με τον Κουκουρίγκο.

Απ. Παραλιμνίου: Έ(Χ)ασε επαφή με την κορυφήΣτο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκαέλ Εν Λουντούλου βρήκε δίχτυα και με σουτ έκανε το 1-0. Το παιχνίδι θα τελείωνε στο 66ο αλλά στο τετ-α-τετ του Γάλλου με τον Ξανθιώτη τερματοφύλακα νικητής ήταν ο δεύτερος. Στο 77ο ο Ορφέας κέρδισε πέναλτι με τον Χακή Τζαμπάζ και ο Νίκος Μελισσόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Το παιχνίδι άνοιξε στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Ορφέας έχασε ευκαιρία με τον Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού (εντυπωσιακή επέμβαση από τον Βαγγέλη Παπαδόπουλο) ενώ οι Σερραίοι, που αγωνίστηκαν σε ακόμα ένα παιχνίδι με απουσίες, προσπαθούσαν κυρίως με τον Γαϊδαρτζή να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ («φώναξαν» και για πέναλτι σε μαρκάρισμα στον 35χρονο επιθετικό στα τελευταία λεπτά).

Απόλλων Παραλιμνίου: Παπαδόπουλος, Τοπάλ , Λιάρας, Κουτζαβασίλης, Κούτλας, Τζαμπέγια(84′ Τζελίδης), Πεκρής(68′ Τάκας), Γιαννόπουλος(76′ Βασάρας), Γαϊδαρτζής, Ν’ Λουντούλου, Καρυοφύλλης

Ορφέας Ξάνθης: Ρούφος, Χακή Τζαμπάζ, Κατρανίτσας, Χασάνογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χαλίλ Ιμπράμ, Σουκρήογλου, Μελισσόπουλος, Κουκουρίγκος(90′ Ευαγγέλου), Βουλγαρίδης(65′ Βρίγκος)