Απόδραση των έντεκα από το… Παραλίμνιο

Ανώμαλη προσγείωση για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου που ενώ την προηγούμενη Κυριακή ήταν ο θετικός πρωταγωνιστής της αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ εθνικής με την ισοπαλία που απέσπασε στη Χρυσούπολη από το Νέστο, σήμερα ήταν ο αρνητικός με την εντός έδρας ήττα του με 2-1 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Μια  «ντροπιαστική» ήττα για τους περσινούς πρωταθλητές αφού έχασαν από μια ομάδα που πήγε στο Παραλίμνιο με μόνο έντεκα ποδοσφαιριστές (δεν βρισκόταν παίκτης αναπληρωματικός στον πάγκο της) και είχε στην ενδεκάδα της δύο τερματοφύλακες (!!!) αφού ο Τάσος  Μπινόπουλος αναγκάστηκε να αγωνιστεί σε άλλη θέση! Η ομάδα του Γιώργου Δίγκα που προερχόταν από την εκτός έδρας νίκη με το ίδιο σκορ (1-2) στο Καλαμπάκι, άνοιξε το σκορ στο 9ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Μαρασλή. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 34ο λεπτό, μετά από περιπετειώδη εκτέλεση πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Σάκης Μουτεσίδης, ο Θανάσης Μπαμπλής το απέκρουσε και στην συνέχεια της φάσης ο Δαμιανός Τριανταφύλλου έκανε το 1-1. Η ομάδα του Απόλλωνα που πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, είχε φλύαρη υπεροχή και κατοχή της μπάλας και δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Το γκολ τελικά σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι στο 61ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Παναγιώτη Σωτηράκη πετυχαίνοντας το τελικό 1-2. Έτσι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κέρδισε φέτος δύο φορές τους περσινούς πρωταθλητές.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας, Μερεσιώτης, Κουτζαβασίλης, Κ. Τριανταφύλλου, Μεταλλίδης, Τσαούσης, Μουτεσίδης, Β. Καρυοφύλλης, Σιψής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γ. Δίγκας): Μπαμπλής, Δουρουγενίδης, Λυμπέρης, Γκαιτατζής, Σωτηράκης, Γεωργαντζόπουλος, Δεδελούδης, Καρακασίδης, Μπινόπουλος, Γκαβανόζης, Μαρασλής.