«Χάλκινος» ο Κώστας Γεννίκης στους Βαλκανικούς στην Κωνσταντινούπολη

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σερραίος σφαιροβόλος Κωνσταντίνος Γεννίκης στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20 που διεξήχθη σήμερα στην Κωνσταντινούπολη.

Ο 18χρονος αθλητής του ΟΦΚΑ Σερρών και του Γιάννη Φράγγογλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σημειώνοντας ταυτόχρονα και ατομικό ρεκόρ έχοντας καλύτερη βολή στα 18.00 μ βελτιώνοντας την προηγούμενη επίδοσή του (είχε 17.55μ). Ο Σερραίος πρωταθλητής που κατέκτησε το ένα από τα εννιά μετάλλια της Εθνικής ομάδας στο Βαλκανικό πρωτάθλημα έφτασε πολύ κοντά και στο όριο (είναι στα 18.30μ.) για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει από 9 έως 12 Ιουλίου στο Ναϊρόμπι.

«Χάλκινος» ο Κώστας Γεννίκης στους Βαλκανικούς στην ΚωνσταντινούποληΣτο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ραμαντάνι Μουχάμετ από το Κόσσοβο με 19.20μ. ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Γιερσέλ Μελίχ με 18.80μ.

Φώτο: Σύνδεσμος Ελληνικών Γυμναστικών Αθλητικών Σωματείων