«Χρυσός» ο Θ. Ζιώγας στους αγώνες «Κώστας Σπανίδης»

Το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία ανδρών κατέκτησε ο αθλητής του ΓΑΣ Βισάλτη Νιγρίτας Θοδωρής Ζιώγας στους αγώνες ρίψεων «Κώστας Σπανίδης» που πραγματοποιήθηκαν στο Καυτανζόγλειο στάδιο στη μνήμη του κορυφαίου προπονητή ρίψεων, που έφυγε από τη ζωή ξαφνικά το 2010 έχοντας νωρίτερα χαράξει λαμπρή πορεία ως προπονητής, αλλά και τεχνικός διευθυντής της ομοσπονδίας.

Ο αθλητής του Πασχάλη Γκουγκούδη που αγωνίζεται φέτος στην κατηγορία  Κ20 κατέκτησε την 1η θέση με βολή στα 68,09.

Τα αποτελέσματα στη σφυροβολία ανδρών Κ20 ήταν:

Σφυροβολία Κ20 Ανδρες
1 ΖΙΩΓΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 2002 350720 ΓΑΣ ΒΙΣΑΛΤΗΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ 68.09
2 ΔΕΜΕΡΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 2001 353296 ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Γ.Ε.Π.Θ. 64.66
3 ΚΟΡΑΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2003 351403 Γ.Σ.ΜΑΝΔΡΩΝ 63.84
4 ΜΠΑΜΠΙΝΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 2003 341734 ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Γ.Ε.Π.Θ. 56.85

Στην ίδια διοργάνωση η Σερραία Θεοδώρα Σταμάτη που πλέον αγωνίζεται στον Όμιλο Πρωταθλητών Θεσσαλονίκης (λόγω σπουδών) κατέκτησε την 4η θέση στον ακοντισμό με 42,41μ.