Ε.Π.Σ. Σερρών: Η Δόξα προβάδισμα πρόκρισης στο 93ο κόντρα στον Απόλλωνα

Με γκολ του Νίκου Γεράκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Δόξα Κάτω Καμήλας νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Σερρών.

Το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης θα κριθεί στο δεύτερο παιχνίδι που θα δώσουν οι δύο ομάδες στις 26 Φεβρουαρίου στο Παραλίμνιο.

Ε.Π.Σ. Σερρών: Η Δόξα προβάδισμα πρόκρισης στο 93ο κόντρα στον ΑπόλλωναΌσον αφορά την εικόνα του αγώνα, που έγινε στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της ομόνοιας, ο Απόλλων Παραλιμνίου, στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου είχαν διάθεση, μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο, είχαν δοκάρι στο 22ο μετά από κεφαλιά του Άγγελου Κούτλα (από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννόπουλου) και μεγάλες ευκαιρίες με τον Γκαέλ Εν Λουντούλου (στο 21ο σε τετ-α-τετ με τον Σαββίδη ο νεαρός τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ) και με τον Παναγιώτη Γιαννόπουλο (στο 37ο το σουτ που έκανε απομάκρυνε ο Σαββίδης σε κόρνερ). Στο 38ο ακυρώθηκε γκολ του Δημήτρη Κεχαγιά ως οφσάιντ ενώ στο 42ο μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Σιάκκα ο Μαδένης έδιωξε σε κόρνερ.

Ε.Π.Σ. Σερρών: Η Δόξα προβάδισμα πρόκρισης στο 93ο κόντρα στον ΑπόλλωναΗ Δόξα Κάτω Καμήλας με την είσοδο του Φώτη Κωνσταντίνου και την αλλαγή του σχηματισμού από τον Μίλτο Δουλγέρη ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε με σουτ του Κωνσταντίνου στο 57ο και με κεφαλιά του Γεράκη στο 62ο. Ο Απόλλων ανέβασε κι αυτός την απόδοση του, ξαναβγήκε μπροστά και στο 87ο έχασε τεράστια ευκαιρία όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Παναγιώτη Γιαννόπουλου και σέντρα του έμπειρου χαφ της ομάδας του Παύλου Δημητρίου ο Βασίλης Τάκας στάθηκε άτυχος και δεν μπόρεσε να σκοράρει. Έτσι ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου και οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 93ο να ανοίξουν το σκορ όταν ο Γιώργος Παπαδόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Νίκος Γεράκης μέσα από την μικρή περιοχή με πλασέ στην κίνηση να «γράψει» το 1-0 δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα πρόκρισης.

Ε.Π.Σ. Σερρών: Η Δόξα προβάδισμα πρόκρισης στο 93ο κόντρα στον ΑπόλλωναΔόξα Κάτω Καμήλας (Δουλγέρης): Σαββίδης, Παπανικολάου (59΄Κρουστάλλης), Μακούσης, Σιάκκας, Ζάντσιος, , Καστριτσέας, Μπονέρης (73΄Παπαδόπουλος), Μπίλης, Γεράκης, Κεχαγιάς, Πολυχρονίδης (46΄Κωνσταντίνου)

Ε.Π.Σ. Σερρών: Η Δόξα προβάδισμα πρόκρισης στο 93ο κόντρα στον ΑπόλλωναΑπόλλων Παραλιμνίου (Δημητρίου): Μαδένης, Παπαδόπουλος Στ., Παπαδόπουλος Ι. (89΄ Λοβέτσιο), Κουτσαβασίλης, Κούτλας, Τζαμπέγια (67΄Λιάρας), Πεκρής (75΄ Τάκας), Εν Λουντούλου, Γαϊδαρτζής, Γιαννόπουλος, Νικολαϊδης

Διαιτητής: Σαφούρης

Βοηθοί: ΣώμηςΔουλγέρης

Φώτο: serressport.gr