Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του Πανσερραϊκού κερδίζοντας με 55-41 τους Διόσκουρους Κοζάνης για την προκριματική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων.

 Οι «κόκκινοι» πέτυχαν μία πολύτιμη βαθμολογικά νίκη, παρά τη μέτρια εμφάνιση στο παρκέ, διατηρώντας το αήττητο και την πρωτιά στη βαθμολογία, ενόψει και του αυριανού κρίσιμου ντέρμπι με αντίπαλο τον Κεραυνό Λάρισας! «Το πάθος των παιδιών και η σκληρή άμυνα μας είναι το πλεονέκτημα της ομάδας μας» είπε στην αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ Σερρών ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Βαγγέλης Σαμαράς.

Ντέρμπι με τον Κεραυνό

Στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής μεταξύ των δύο αήττητων ομάδων του ομίλου ο Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη 16 Ιουλίου στις 18:30 στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης τον Κεραυνό Λάρισας που νίκησε με 86-65 τα ΣΚ Ιωάννινα υποχρεώνοντας τα στην πρώτης τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής:

Πανσερραϊκός-Διόσκουροι Κοζάνης 55-41

Δεκάλεπτα: 18-9, 30-24, 45-30, 55-41

Πανσερραϊκός(Σαμαράς-Χρυσανθίδης): Καζακίδης, Παυλίδης 4, Λάτσιος 13, Μελισσάς 6(2), Τζιλερίδης 6, Γρηγοριάδης 2, Φαρδέλλας 8(2), Κοτσαϊδης, Φραγκάκης, Βασιλείου 13, Δεμέλκας 3.

Διόσκουροι Κοζάνης (Σιακαβάρας): Κοβλακάς 3, Βελώνης 2, Τασόπουλος 6, Αλβανός 13, Παπαγιάννης 5(1), Καραγιάννης, Βλάχος, Βατζήκας 2, Αγορίτσας, Μπούρος 2, Ξανθόπουλος 8.

Πιερικός Αρχέλαος-ΚΑΟ Χαλκιδικής 72-46

Δεκάλεπτα: 21-11, 39-24, 52-34, 72-46

Πιερικός Αρχέλαος (Φωκάς-Ξηρομερίτης): Γαράκης 4,  Καρυπίδης 14(4), Πανικίδης, Τσαλμπούρης 9, Γιαλένιος 1, Κιτσούλης, Ταρενίδης 2, Παρουσιάδης 4, Γκατζάς 12(1), Μπαραλιάκος 17(2), Ξηρομερίτης 4, Πουτσίκης 5(1).

ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος-Βέτσος): Τογανίδης, Λασκαρίδης 15(1), Παναγιωτόπουλος 2, Παπαδόπουλος 4, Σακκοράφας 6, Τσίνας 6, Κασσαμανώλης 2, Τύπος 4, Κόττας 7.

ΣΚ Ιωάννινα-Κεραυνός Λάρισας 65-86

Δεκάλεπτα: 21-28, 33-38, 49-68, 65-86

ΣΚ Ιωάννινα (Μπάθας-Παπαδόπουλος): Μπότσιος, Εμβαλώτης, Γκλιναβός 6, Μαρτζούκος, Κωτσόβολος, Μπαρτζώκας 26(1), Χαντζάρας 15(3), Ζάψας 16(1), Αθανασόπουλος, Μπαλτογιάννης, Χήτας 2.

Κεραυνός Λάρισας (Κουτρούλης-Πάκας): Τσαλαβάρας 8, Ντάμπουρας, Αλέξης 5(1), Κίτσιος, Γιάκουρας 4, Γκουντόπουλος, Στραβοκώστας, Μπόρσης 41(5), Αργυρούλης 10, Σδούγκας, Μαννής, Πανάγος 18(3).

Η κατάταξη

Πανσερραϊκός 6

Κεραυνός Λάρισας 6

ΣΚ Ιωάννινα 5

Πιερικός Αρχέλαος 4

ΚΑΟ Χαλκιδικής 3

Διόσκουροι Κοζάνης 3

Το αυριανό πρόγραμμα Πέμπτη 16.07.2020

16.30 ΣΚ Ιωάννινα-Πιερικός Αρχέλαος

18.30 Κεραυνός Λάρισας-Πανσερραϊκός

20.30 Διόσκουροι Κοζάνης-ΚΑΟ Χαλκιδικής

Μοιράσου το άρθρο: