Ο Σερραίος Ασπουγαλής 3ος στην Ευρώπη στους αγώνες στο Καζάν

Στην τρίτη θέση της Ευρώπης βρίσκεται ο Σερραίος αθλητής Αρκάδιος Ασπουγαλής που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ πρόσθιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κολύμβησης που διεξάγεται στο Καζάν.

Ο Σερραίος κολυμβητής που το 2017 πήρε μεταγραφή από τον Κ.Σ. Σέρρες 2005 στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης κατέκτησε την 3η θέση με επίδοση 28.16, την ίδια με τον Ολλανδό Κορμπό (και οι δύο κατέκτησαν χάλκινο μετάλλιο), ενώ στο πρώτο σκαλί βρέθηκε ο Ρώσος Γερασιμένκο με 27.77 και στο δεύτερο ο Βρετανός Γούνμπερν με 27.89.

Ο Σερραίος Ασπουγαλής 3ος στην Ευρώπη στους αγώνες στο ΚαζάνΟ Σερραίος πρωταθλητής είχε πετύχει ατομικό ρεκόρ στον ημιτελικό των 50μ. πρόσθιο με 28.08 και πέρασε στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση, πίσω από τον Βρετανό Αρτσι Γκούντμπερν (27.87) και τον Ρώσο Βλάντισλαβ Γκερασιμένκο (28.03), ενώ παράλληλα επιβεβαίωσε το όριο για το Παγκόσμιο Ε/Ν της Βουδαπέστης.