Πανσερραϊκός: Επιστρέφει για τα «λιοντάρια» ο Σ. Γουναρίδης

Ο Στέφανος Γουναρίδης επιστρέφει στο Νομό Σερρών για χάρη του Πανσερραϊκού, με τους «κόκκινους» να ανακοινώνουν πριν από λίγο την απόκτηση του έμπειρου τερματοφύλακα.

Ο 30χρονος Στέφανος Γουναρίδης (γεννήθηκε στις 15 Ιουνίου 1990) ήταν φέτος από τους βασικούς συντελεστές της κατάκτησης του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ εθνικής από τον Πιερικό και την άνοδο της ομάδας, δεν έχασε ούτε λεπτό συμμετοχής αγωνιζόμενος και στα 23 παιχνίδια πρωταθλήματος ενώ δέχτηκε μόνο έξι γκολ.

Ο Στέφανος Γουναρίδης αγωνίστηκε για δυο χρονιές με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στη Γ εθνική (2017-18 με 24 συμμετοχές και 2018-19 με 14 συμμετοχές) ενώ έχει 22 συμμετοχές στην Α εθνική κατηγορία με τον ΟΦΗ και τον Άρη, 50 στη Β με Αγροτικό Αστέρα και Επισκοπή και συμμετοχές στη Γ εθνική και με τον Εθνικό Αγιονερίου. Στο παρελθόν είχε υπάρξει μεταγραφικός στόχος του Πανσερραϊκού.

Πανσερραϊκός: Επιστρέφει για τα «λιοντάρια» ο Σ. Γουναρίδης«Ήρωας» στο κύπελλο

Με ήρωα τον Στέφανο Γουναρίδη ο Απόλλων Παραλιμνίου έγραψε το Σεπτέμβριο του 2018 την πιο «χρυσή» σελίδα στην ιστορία του κερδίζοντας με σκορ 5-4 στα πέναλτι (κ.δ. 0-0) τον Αιγινιακό κι εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στους «32» του κυπέλλου Ελλάδος.

Η πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου είχε κριθεί στη ρώσικη ρουλέτα, στη διαδικασία των πέναλτι με τον Στέφανο Γουναρίδη να αποκρούει δύο πέναλτι, ένα στη διάρκεια του ενενηντάλεπτου  (στο 66ο δεν επέτρεψε στον Πολύζο να ανοίξει το σκορ κρατώντας «ζωντανή» την ομάδα του για την πρόκριση) κι ένα στη διαδικασία των πέναλτι. Μάλιστα ο 30χρονος τερματοφύλακας αγωνιζόταν με πρόβλημα τραυματισμού αφού μετά από λίγες μέρες μπήκε στο χειρουργείο και υποβλήθηκε σε επέμβαση μηνίσκου.

Πανσερραϊκός: Επιστρέφει για τα «λιοντάρια» ο Σ. ΓουναρίδηςΠρόσωπο στη Γ εθνική

Ο Στέφανος Γουναρίδης ήταν το πρόσωπο της χρονιάς στον πρώτο όμιλο της Γ εθνικής κατηγορίας την περίοδο 2018-19 αφού αν και τερματοφύλακας πέτυχε το πιο σημαντικό γκολ της σεζόν. Ο έμπειρος τερματοφύλακας είχε σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο παιχνίδι του Απόλλωνα Παραλιμνίου στη Χρυσούπολη κόντρα στο Νέστο και έδωσε τη δυνατότητα στον Α.Ο. Καβάλας να περάσει πρώτος στη βαθμολογία του ομίλου. Μάλιστα την επόμενη μέρα ο  Στέφανος Γουναρίδης είχε μιλήσει στην αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ Σερρών για το γκολ που πέτυχε, είχε αποκαλύψει ότι ήταν το δεύτερο στην καριέρα του και είχε πει με συγκίνηση ότι το αφιερώνει στον παππού του που είχε χάσει πριν από ένα χρόνο.

Η ανακοίνωση του Πανσερραϊκού για την απόκτηση του Στέφανου Γουναρίδη είναι:

Πανσερραϊκός: Επιστρέφει για τα «λιοντάρια» ο Σ. ΓουναρίδηςΟ γκολκίπερ Στέφανος Γουναρίδης ήρθε στον Πανσερραϊκό!

Η Διοίκηση του Πανσερραϊκού, ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Στέφανου Γουναρίδη. Ο ταλαντούχος τερματοφύλακας, έρχεται ως πρωταθλητής Γ΄ Εθνικής και του ευχόμαστε νέες ανόδους και πρωταθλήματα με τον Πανσερραϊκό μας.

Μίνι Βιογραφικό:

# Ο Στέφανος Γουναρίδης είναι γεννημένος στις 15/6/1990 στην Θεσσαλονίκη και αγωνίζεται στην θέση του τερματοφύλακα. Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα στις ακαδημίες του Απόλλωνα Πόντου και από εκεί προχώρησε ανοδικά την πορεία του, στην Καβάλα, στον Αγροτικό Αστέρα της Football League, του ΟΦΗ στην Super League και του Άρη. Τα τελευταία χρόνια, ενίσχυσε τις πορείες της Επισκοπής Ρεθύμνου, του Αγροτικού Αστέρα, καθώς και του Απόλλωνα Παραλιμνίου. Την σεζόν 2019-20 αγωνίστηκε τον Πιερικό, κατακτώντας την άνοδο και το πρωτάθλημα, έχοντας δεχτεί μονό αριθμό τερμάτων σε περισσότερα από 20 ματς.