Πανσερραϊκός: Ντεμπούτο για δύο στη νίκη επί του Μακεδονικού

Με τα δύο νέα μεταγραφικά του αποκτήματα, τον 21χρονο Αργεντινό Φαμπρίσιο Γιοέλ Κόντσι Καρντόσο και τον Μηνά Πτηνόπουλο για πρώτη φορά στη σύνθεση του ο Πανσερραϊκός νίκησε 2-1 στη Θεσσαλονίκη τον Μακεδονικό.

Ο Νίκος Νεντίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους δύο μεσοεπιθετικούς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μηνά Πτηνόπουλο να αγωνίζεται στη δεξιά πτέρυγα και τον Γιοέλ Κόντσι στην αριστερή βοηθώντας τη νέα τους ομάδα να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει με σκορ 2-1. Ο Μακεδονικός που αγωνίζεται στον 2ο όμιλο της Γ εθνικής κι έχει προπονητή τον Ανδρέα Παντζιαρά που πέρασε από τον πάγκο των «λιονταριών» προηγήθηκε στο σκορ, αλλά οι Σερραίοι ισοφάρισαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζορτζ Ομπόσου  (με ευθύβολο σουτ του Γκανέζου από κοντινή απόσταση και μετά από εκτέλεση κόρνερ) και πήρε τη νίκη με γκολ του Γιώργου Παπαβασιλείου που συνδυάστηκε άψογα με τον Φαμπρίτσιο Κόντσι.

O 21χρονος Αργεντινός Φαμπρίσιο Γιοέλ Κόντσι Καρντόσο

Ο Νίκος Νεντίδης ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Γιαννακίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Μπάρδα ως δεξί μπακ, τον Αποστολόπουλο ως αριστερό μπακ, τους Καστριτσέα και Γιανναράκη στο κέντρο της άμυνας, τους Ψάλτη και Πεκρή αμυντικά χαφ, τον Πέτρου ως δεξί χαφ, τον Κιουσεκτσίδη ως αριστερό χαφ, τον Παπαβασιλείου πίσω από τον προωθημένο Ομπόσου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε στη θέση του τερματοφύλακα ο Τεντζέρης,  ο Κασμερίδης (στη θέση του Γιανναράκη) έπαιξε αρχικά δίδυμο στα στόπερ με τον Καστριτσέα και στη συνέχεια με τον Πολύζο (στη θέση του Καστριτσέα). Οι Ζιώγας και Τριανταφύλλου έπαιξαν αμυντικά χαφ (στη θέση των Ψάλτη και Πεκρή), ο Ζέρης στη θέση του Μπάρδα ως δεξί μπακ, ο Μπίλης δεκάρι στη θέση του Παπαβασιλείου, ο  Φαμπρίσιο Γιοέλ-Κόντσι ως δεξί χαφ, ο Πτηνόπουλο ως αριστερό χαφ και ο Γκούρτσας στην κορυφή της επίθεση.

Πανσερραϊκός: Ντεμπούτο για δύο στη νίκη επί του ΜακεδονικούΈρχεται ο Καλί και… μεταγραφές

Στις προπονήσεις του Πανσερραϊκού επιστρέφει ο Συρίλ Καλί αφού ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με την Εθνική ομάδα του Αγίου-Μαρτίνου (Ο Άγιος Μαρτίνος είναι νησί στη βορειοανατολική Καραϊβική, περίπου 300 χμ ανατολικά του Πουέρτο Ρίκο). Όσον αφορά τα μεταγραφικά οι άνθρωποι της διοίκησης συζητούν με έμπειρους παίκτες αφού επιθυμούν ο Πανσερραϊκός να εμφανιστεί τη νέα χρονιά, στο πρωτάθλημα και στα μπαράζ όσο το δυνατόν πιο ισχυρός για να καταφέρει να πετύχει το στόχο του που είναι φυσικά η άνοδος στη Football league.

Φώτο: metrosport.gr