Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… Ελλάδα

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Πανσερραϊκός κερδίζοντας με 5-3 τον Κεραυνό Πέρνης για την 7η αγωνιστική της Γ εθνικής.

Οι «κόκκινοι» είχαν πετύχει σε έξι αγωνιστικές οχτώ γκολ ενώ σήμερα σε ενενήντα λεπτά πέτυχαν πέντε με πρωταγωνιστές τον αρχηγό Δημήτρη Γκούρτσα που πέτυχε τρία γκολ και τον Στέφανο Πέτρου που σκόραρε δύο φορές με άπιαστα εξαιρετικής έμπνευσης τέρματα.

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… Ελλάδα«Κόκκινο…πανί» ο διαιτητής

Όσο για τα τρία γκολ που δέχθηκαν οι «κόκκινοι» σε αυτά, όπως υποστηρίζουν οι Σερραίοι, έβαλε και το… χεράκι του ο διαιτητής από την Ε.Π.Σ. Μακεδονίας Θανάσης Μπουτζίκος που υπέδειξε δύο πέναλτι (αμφισβητήθηκε έντονα το πρώτο από τους γηπεδούχους), οι «κόκκινοι» λένε ότι το δεύτερο γκολ ξεκίνησε από υπόδειξη ανύπαρκτου φάουλ ενώ με τα σφυρίγματα του εκνεύρισε παίκτες αλλά και τους ανθρώπους του πάγκου.

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… ΕλλάδαΕπιθετική φιλοσοφία

Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο επιθετικά ο Πανσερραϊκός που για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα αγωνίστηκε με σύστημα 4-4-2 (όπως και στο κύπελλο με το Βόλο) με τους Δημήτρη Γκούρτσα και Στέφανο Πέτρου να αποτελούν το δίδυμο της επίθεσης. Ο Άγγελος Διγκόζης θέλει να εφαρμόσει επιθετική φιλοσοφία στην ομάδα του και όπως είπε σήμερα στη συνέντευξη τύπου: «Όταν είσαι σε μια ομάδα που λέγεται Πανσερραϊκός δεν μπορείς να έχεις αμυντική φιλοσοφία».

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… ΕλλάδαΓκολ και θέαμα

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, αποδίδοντας ωραίο μεστό ποδόσφαιρο και με εξαιρετικές ενέργειες των παικτών του προηγήθηκε μόλις στο 23ο με 4-1.

Τα γκολ:

3ο Μετά από σέντρα του Πτηνόπουλου από τα αριστερά, ο Στέφανος Πέτρου με «περίτεχνο τακουνάκι» (αλά Κριστιάνο Ρονάλντο) μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).

6ο Ο Κόντσι Καρντόσο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα που απέκρουσε τη μπάλα, ο Δημήτρης Γκούρτσας πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έκανε το 2-0.

11ο Ο διαιτητής Θανάσης Μπουτζίκος από ότι φάνηκε εφηύρε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αποστολόπουλου, ο παίκτης που το «κέρδισε» ο Στέφανος Χατζηκυριάκου το εκτέλεσε μειώνοντας σε 2-1.

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… Ελλάδα14ο Με ωραίο συνδυασμό Πολύζου και Ζέρη και καταπληκτική σέντρα του τελευταίου, ο Στέφανος Πέτρου έκανε επίδειξη τον εκτελεστικών του ικανοτήτων και με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το 3-1.

23ο Μετά από σέντρα του Κόντσι Καρντόσο από τα δεξιά ο Δημήτρης Γκούρτσας με κεφαλιά έκανε το 4-1.

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… ΕλλάδαΗ αντεπίθεση της Πέρνης

Οι φιλοξενούμενοι, από τις «σκληροτράχηλες» ομάδες της κατηγορίας αντέδρασαν, απείλησαν στο 32ο με εκτέλεση κόρνερ του Λάσπατζη στη ρίζα του δοκαριού της εστίας του Πανσερραϊκού και μείωσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Διονύση Κυριακόπουλο να κάνει με κεφαλιά το 4-2 κι ενώ δευτερόλεπτα πριν, τη θέση του Ραφαήλ Σοϊλεμέζογλου (υπέστη θλάση) έπαιρνε ο Κώστας Τεντζέρης κάτω από τα Σερραϊκά δοκάρια. Οι Σερραίοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το δεύτερο ημίχρονο κι έχασαν πολλές καλές ευκαιρίες με τους Πολύζο, Πέτρου, Αποστολόπουλο και Γκούρτσα, ήρθε όμως το 67ο όταν ο διαιτητής Θανάσης Μπουτζίκος έδωσε νέο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κόντσι Καρντόσο στον Μενίκου ο οποίος το εκτέλεσε κι έκανε το 4-3 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (αν κι ο Κώστας Τεντζέρης έπεσε στη σωστή γωνιά της εστίας του).

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… ΕλλάδαΟ Θεοχάρης Ψάλτης με σέντρα σουτ στο 70ο έστειλε τη μπάλα στο ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ της εστίας της Πέρνης. Ο ίδιος παίκτης έδωσε την ασίστ στον Δημήτρη Γκούρτσα που περνώντας και τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμόρφωσε τα τελικό 5-3.

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… ΕλλάδαΠανσερραϊκός (Άγγελος Διγκόζης): Σοϊλεμέζογλου (44ο  λόγ. τραυμ. Τεντζέρης), Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος (58ο λογ. τραυμ. Τριανταφύλλου), Ψάλτης, Πτηνόπουλος, Κόντσι (89ο  Κιουσεκτσίδης), Πέτρου (76ο Τσιμίκας), Γκούρτσας.

Πανσερραϊκός: Ομάδα από… Αγγλία, διαιτητής από… ΕλλάδαΚεραυνός Πέρνης (Γιάννης Μαλαματάς): Δεληγιάννης, Μπαντάνης, Μαλαμίδης(46ο  Μενικού), Παπαδόπουλος, Γκουτσίδης, Λάσπατζης, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνας(89ο  Τζουμάνη), Μελισσόπουλος Μ., Μελισσόπουλος Α., Κυριακόπουλος(46ο Κλοκίδης).

Φώτο: serressport.gr