Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων αγωνισμάτων για τις κατηγορίες Ανδρών- Νέων Ανδρών, δέκαθλο και Γυναικών-νέων Γυναικών, έπταθλο θα διεξαχθεί στις Σέρρες αυτό το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Ιουνίου.
Στους αγώνες θα πάρουν μέρος 38 αθλητές και αθλήτριες (19 γυναίκες και 19 άνδρες) των συνθέτων αγωνισμάτων ενώ οι συμμετοχές που ξεχωρίζουν είναι της πρωταθλήτριας Σοφίας Υφαντίδου (Παναξιακός ΑΟ), της Στέλλας Τζινακούλα (Τιτάν Σερβίων) (οι οποίες ήταν αντίστοιχα 1η και 2η στο περσινό πρωτάθλημα), της Εμμανουέλλας Ιωακειμίδου (ΑΟ Μυκόνου) και της Όλγας Καστανά (ΜΕΑΣ Τρίτων). Στους άνδρες θα αγωνιστεί ο περσινός νικητής Παναγιώτης Μαντής (Πανιώνιος), ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ) και ο Παναγιώτης Πήττας (ΓΣ Βόλου) μεταξύ των άλλων αθλητών κα αθλητριών που έχουν δηλωθεί.
Του αγώνες διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατ. Μακεδονίας και Θράκης.
Όπως είναι γνωστό τα σύνθετα αγωνίσματα αυτών των κατηγοριών διεξάγονται σε δύο ημέρες, τα αγωνίσματα ανά ημέρα με τη σειρά διεξαγωγής είναι:
ΔΕΚΑΘΛΟ:
Α΄ΗΜΕΡΑ (5 αγωνίσματα): 100μ., Μήκος, Σφαιροβολία, Ύψος, 400μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ (5 αγωνίσματα): 110μ. με Εμπόδια, Δισκοβολία, επί κοντώ, Ακοντισμός, 1.500μ
ΕΠΤΑΘΛΟ:
Α΄ ΗΜΕΡΑ (4 αγωνίσματα): 100μ. με Εμπόδια, Ύψος, Σφαιροβολία 200μ.
Β΄ ΗΜΕΡΑ (3 αγωνίσματα): Μήκος, Ακοντισμός, 800μ.
Το ωρολόγιο πρόγραμμα του πρωταθλήματος:
Α΄ ΗΜΕΡΑ – ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016
Πρωινή Περίοδος
10:00 – 100μ. Δεκάθλου Ανδρών – Νέων (Α)
10:30 – 100μ. με εμπόδια Επτάθλου Γυναικών – Νέων (Γ)
10:45 – Μήκος Δεκάθλου Ανδρών – Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
11:15 – Ύψος Επτάθλου Γυναικών – Νέων (Γ)
12:00 – Σφαιροβολία Δεκάθλου Ανδρών -Νέων (Α)
Απογευματινή Περίοδος
17:00 – Ύψος Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
18:00 – Σφαιροβολία Επτάθλου Γυναικών -Νέων (Γ)
19:30 – 200μ. Επτάθλου Γυναικών -Νέων (Γ)
19:40 – 400μ. Δεκάθλου Ανδρών -Νέων (Α)
Β΄ ΗΜΕΡΑ – ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016
Πρωινή Περίοδος
09:30 – 110μ. με εμπόδια Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α)
10:30 – Μήκος Επτάθλου Γυναικών-Νέων (Γ)
10:15 – Δισκοβολία Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α)( Α+Β Γκρουπ)
11:30 – Επί Κοντώ Δεκάθλου Ανδρών- Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
Απογευματινή Περίοδος
17:00 – Ακοντισμός Επτάθλου Γυναικών-Νέων (Γ)
18:50 – Ακοντισμός Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
19:15 – 800μ. Επτάθλου Γυναικών-Νέων (Γ)
20:00 – 1.500μ. Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α)
ΑΓΩΝΕΣ ΑΛΜΑΤΩΝ
Παράλληλα με τους παραπάνω αγώνες θα διεξαχθούν και αγώνες Αλμάτων που τους διοργανώνει ο Γυμναστικός Σύλλογος Σέρρες ’93.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων.
ΣΑΒΒΑΤΟ 04/06/2016
Πρωί
11:00 – Κοντώ ΠΠΒ-ΠΚΒ
Απόγευμα
15:00 – Κοντώ Α-Π-ΠΠΑ
17:00 – Τριπλούν Α-Π-ΠΠΑ
18:30 – Κοντώ Γ-Κ-ΠΚΑ
18:30 – Τριπλούν Γ-Κ
ΚΥΡΙΑΚΗ 05/06/2016
Απόγευμα
16:30 – Μήκος, Π – Ύψος Κ
18:00 – Μήκος, Κ – Ύψος Π
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος