Στους κορυφαίους του κόσμου ο Μιχάλης Παυλίδης

Στην πρώτη πεντάδα των κορυφαίων αθλητών του κόσμου βρέθηκε ο Μιχάλης Παυλίδης μετά την επιτυχία του στο παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Τραπεζούντα.

Ο αθλητής του Γ.Σ. Σέρρες 93 κατέκτησε την 5η θέση στα 100μ. πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ και σημειώνοντας την μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του. Ο Μιχάλης Παυλίδης αγωνίστηκε την Τετάρτη 13/7 στον τελικό των 100μ, αφού πρώτα πήρε την πρόκριση από τον ημιτελικό, ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ με 11″09. Στον τελικό του αγωνίσματος, ωστόσο, κατάφερε να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ και με επίδοση 11″02 κατέκτησε την 5η θέση σε ένα αγώνισμα ιδιαίτερα δύσκολο λόγω του έντονου συναγωνισμού που υπάρχει. Ο χρόνος μάλιστα του Μιχάλη Παυλίδη αποτελεί και νέο πανσερραϊκό ρεκόρ παίδων και εφήβων.

Ο Σπύρος Παπαδόπουλος με τον Μιχάλη Παυλίδη

Ο προπονητής του Μιχάλη Παυλίδη, Σπύρος Παπαδόπουλος μίλησε στην αθλητική εκπομπή της ΕΡΤ Σερρών:  «ήταν το αποκορύφωμα μιας απόλυτα πετυχημένης χρονιάς. Είμαι πολύ χαρούμενος που ο Μιχάλης ανταπεξήλθε θετικά στον σημαντικότερο αγώνα της καριέρας του μέχρι τώρα κι έκανε ατομικό ρεκόρ.  Δικαιώνεται η δουλειά που κάναμε όλη τη χρονιά. Είναι πολύ σημαντικό ότι ο Μιχάλης έκανε το ρεκόρ σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα». Αξίζει να τονίζουμε ότι ο Μιχάλης Παυλίδης είναι το πρόσωπο του Σερραϊκού στίβου αυτό το καλοκαίρι, ξεκίνησε με το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων στα Τρίκαλα (με επίδοση 11’’09), τερμάτισε 6ος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων στο Κρούσεβατς της Σερβίας (αλλά με αντίθετο άνεμο και κακές καιρικές συνθήκες που δεν του επέτρεψαν κάτι καλύτερο), πήρε το χάλκινο μετάλλιο με την ομάδα 4Χ100 του Γ.Σ. Σέρρες 93 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στις Σέρρες κι έκλεισε την απόλυτα πετυχημένη αγωνιστική περίοδο με την 5η θέση στον κόσμο στο Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα στην Τραπεζούντα.