Θοδωρής Ζιώγας: Ένατος στην Ευρώπη, πρώτος στην καρδιά μας

Την ένατη θέση στον τελικό της σφυροβολίας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων που διεξάγεται στο Μπορός της Σουηδίας κατέλαβε ο Θοδωρής Ζιώγας.

Ο αθλητής του Βισάλτη Νιγρίτας και του Πασχάλη Γκουγκούδη αν και μόλις 17 ετών (ο πιο μικρός από αυτούς που συμμετείχαν στο αγώνισμα του) κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της σφυροβολίας πραγματοποιόντας τον στόχο του. Ο Σερραίος πρωταθλητής με 70,57 μ  εξασφάλισε την 9η θέση. «Ο μικρότερος του αγώνα αλλά ο μεγαλύτερος στην καρδιά. Είσαι πραγματικό λιοντάρι μικρέ μου! Μας κανείς όλους περήφανους» ήταν το πρώτο σχόλιο του προπονητή του, Πασχάλη Γκουγκούδη.

Θοδωρής Ζιώγας: Ένατος στην Ευρώπη, πρώτος στην καρδιά μαςΣύμφωνα με το το επίσημο σάιτ του στίβου: « Καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Θοδωρής Ζιώγας, που αν και παίδας κατέλαβε την ένατη θέση με 70,57 μ. σε έναν τελικό από τον οποίο κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον».

Θοδωρής Ζιώγας: Ένατος στην Ευρώπη, πρώτος στην καρδιά μαςΣτον ίδιο τελικό ο Χρήστος Φραντζεσκάκης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση, αφού με 84,22 μ. ήταν δεύτερος στον συγκλονιστικό τελικό της σφυροβολίας.