Σπουδαίο «διπλό» του Προμηθέα στην Κρήτη

Array

Ο  Προμηθέας νίκησε κούραση και απουσίες και πήρε το παιχνίδι «θρίλερ» κόντρα στο Ρέθυμνο  με 72 -73 στο κλειστό ¨Μελίνα Μερκούρη¨. H ομάδα της Πάτρας έφυγε για πρώτη φορά με το διπλό από το Ρέθυμνο που τον διατηρεί στην 4η θέση της βαθμολογίας στην Basket League με 3 νίκες και 2 ήττες.

Ο Ολεκσάντρ Λίποβι ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών  πέτυχε 16 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, υπέπεσε σε 1 λάθος, έκανε 2 κλεψίματα.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι  και με αιχμή του δόρατος τον  Τσαϊρέλη ηγήθηκε στο σκορ , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν  και με οδηγό τον Ντάνιελς  έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (18-15).

Η ομάδα της Πάτρας  στο δεύτερο δεκάλεπτο με όπλο την άμυνα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων και  ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων στο 17΄(25-36), ενώ 1:49 πριν από την λήξη ο Σαλούστρος έγραψε το 25-38. Σε αυτό το σημείο, όμως, ήρθε η αντίδραση των Κρητικών, καθώς ο Μπαρτ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 31-38, ενώ στη συνέχεια οι Μέιερ και Τζόνσον διαμόρφωσαν το 33-40 που ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας μπήκε νωθρά στην 3η Περίοδο, έχασε εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να προηγηθεί (41-40) με τρίποντα των Ντάνιελς και Χριστοδούλου. Το παιχνίδι στη συνέχεια εξελίχθηκε σε μια δυνατή μάχη, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν  στο προβάδισμα με το Ρεθύμνο να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενο με 2(55-53).

Το Ρέθυμνο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μισού της τέταρτης περιόδου διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην ρακέτα των φιλοξενούμενων. Ο Λίποβι με 2 τρίποντα και 8 από τους 10 πόντους της ομάδας  κράτησε τον Προμηθέα κοντά στο σκορ και με τους Γκίκα , Μεϊερ οι Πατρινοί  προηγήθηκαν με (67-73) στο 39΄.To Ρέθυμνο με 2/2 βολές του Ντέιβις και τρίποντο του Μπαρτ μείωσε σε 72-73 με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή 5΄΄ πριν το φινάλε. Το σουτ του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ όμως βρήκε «σίδερο» και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη.

Ο λαβωμένος και ταλαιπωρημένος Προμηθέας μετά τους Χολ και Έλις έχασε με τραυματισμό και τον Τερέλ Πάρκς  στο 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στην προετοιμασία για τον αγώνα  της Τρίτης (19:00 ΕΡΤ2)με την Νεπτούνας στην Λιθουανία για την 6η αγωνιστική  του Basketball Champions League.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16 (4/9 τρίποντα), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλο, Τζόνσον 15 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάοουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάοουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 8 (2)μ Μέιερ 9 (1), Λίποβι (16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 4, Σαλούστρος, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Παρκς 9.