Στον τελικό η Εθνική Beach Handball των Ανδρών

Array

Μετά από έναν συγκλονιστικό ημιτελικό η Εθνική Ανδρών του Beach Handball νίκησε με ανατροπή 2-1 (12-13, 16-10, 9-8) την Αίγυπτο και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε τελικό διεθνούς διοργάνωσης.

H ελληνική ομάδα που είχε ως κορυφαίους παίκτες τον τερματοφύλακα Κώστα Γουργούμη και τον Στέλιο Δημάκη ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, κατάφερε να εξασφαλίσει ήδη ένα μετάλλιο, το πρώτο της ιστορίας της.

Στον αποψινό τελικό η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στις 20:50 (απ’ ευθείας μετάδοση από την EΡΤ SPORTS) την Πορτογαλία στο κεντρικό γήπεδο της εγκατάστασης «Άρτεμις».

Στο πρώτο σετ η Αίγυπτος προηγήθηκε με 12-8 στο 8’, εκμεταλλευόμενη δύο χαμένα πέναλτι της Ελλάδας, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση (12-12) με τον Γιώργο Παπαβασίλη στο 9:30, ενώ προηγουμένως είχε αποκρούσει πέναλτι ο Κώστας Γουργούμης.

Με νέα επέμβαση του τερματοφύλακα της η ελληνική ομάδα είχε στη διάθεση της μια τελευταία κατοχή δέκα δευτερολέπτων και μαζί  την ευκαιρία να πάρει το σετ ακόμα και με τέρμα ενός πόντου, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στη διαδικασία του «χρυσού γκολ» η Ελλάδα είχε άλλη μία ευκαιρία μετά το τζάμπολ που κέρδισε ο Χρύσανθος Τσαναξίδης, αλλά την έχασε και ο Αhmed Eladl ευστόχησε για το 13-12 και το 1-0 της Αιγύπτου.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ήταν σαφώς καλύτερη και με πολύ πάθος στην άμυνα κατάφερε να επικρατήσει με 16-10 και να οδηγήσει το ματς στα shoot-out

Εκεί ο Στέλιος Δημάκης πρώτα με έξυπνη έξοδο σε ρόλο τερματοφύλακα οδήγησε σε λάθος τον Eslam Emam και στην συνέχεια σκόραρε για το τελικό 9-8, δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς.

Στον μικρό τελικό (18:50) θα αναμετρηθούν η Κροατία και η Αίγυπτος με τους Αφρικανούς να έχουν νικήσει στον μεταξύ τους αγώνα στην Α’ φάση των Ομίλων.

Στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις από την 5η έως την 8η, το Μαρόκο νίκησε με 2-1 την Τυνησία και η Ιταλία με 2-0 την Κύπρο. Σήμερα στις 16:00 η Τυνησία θα αντιμετωπίσει την Κύπρο για τις θέσεις 7-8,. ενώ στις 16:50 θα αναμετρηθούν το Μαρόκο και η Ιταλία για τις θέσεις 5-6.