Στους«8»του Κυπέλλου ο Παναιτωλικός

Στους «8» του κυπέλλου προκρίθηκε ο Παναιτωλικός ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη . Ύστερα από ένα ματς με πολύ σασπένς που κρίθηκε στην παράταση, απέσπασε 1-1 από τον Πανιώνιο και σε συνάρτηση το 0-0 του Αγρινίου, προκρίθηκε για 2η φορά στην ιστορία του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στους Αγρινιώτες πέτυχε στο 116′ ο Αντμίρ Μπάιροβιτς με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 119′ με κεφαλιά του Ντομίνγκεζ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της παράταση, λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ανατροπή, όταν και πάλι ο Ντομίνγκεζ απείλησε τον Κνετ.

Ο αγώνας  ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι , όπου οι φάσεις ήταν λιγοστές, δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου τέρματος.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου μάλιστα έφτασε δύο φορές κοντά στο 0-1, με τον Σίεστεντ να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι στο 9′, ενώ το ίδιο συνέβη και με το δυνατό σουτ του Ρόσα  στο 17΄.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του ματς ήταν ανάλογη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν ευκαιρίες και στις στατικές μπάλες που έβγαζαν. Όπως με τον Σίενστεντ στο 66′. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύονταν τις δικές τους ανάλογες φάσεις, αλλά στην αντεπίθεση ήταν εκείνοι που «άγγιξαν» το γκολ με τον Αραμπούλι στο 73′, αλλά ο Κνετ αντέδρασε σωστά στο κοντινό του πλασέ. Λίγο αργότερα ο Τζανακάκης πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Εμμανουηλίδη και οι «κυανέρυθροι» παρουσιάζονταν πιο απειλητικοί. Όμως δεν βρήκαν κάποιο γκολ και η κανονική διάρκεια τελείωσε με μία καλή επέμβαση του Κότνικ σε σουτ του Ντουάρτε.

Έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση, όπου άρχισε να κάνει την εμφάνισή της και η κόπωση. Όμως την ίδια στιγμή οι δύο ομάδες φαίνεται να είχαν την πρόθεση να μας προσφέρουν ένα χιτσκοκικό φινάλε. Σε αυτό το διάστημα είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ (Αραμπούλι για φάουλ νωρίτερα του Ντομίνγκες και Μπαϊροβιτς για οφ σάιντ) και φτάσαμε στο 116′ χωρίς σκορ.

Τότε ο Μπαϊροβιτς με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ και ο Παναιτωλικός βρέθηκε «αγκαλιά» με την πρόκριση. Αλλά ο Πανιώνιος δεν τα παράτησε. Στο 119΄ ο Ντομίνγκες με πολύ όμορφη κεφαλιά ισοφάρισε και μάλιστα ο Βραζιλιάνος στόπερ απείλησε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου όλοι οι «κυανέρυθροι» είχαν βγει… μπροστά. Όμως δεν σκόραρε και τα «καναρίνια» πήραν την πρόκριση.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Kότνικ, Ρέντζα, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (63′ Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (68′ Παπανικολάου), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης Mιλόγεβιτς (111′ Γρίβας), Αραμπούλι,

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν (63′ Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73′ Μιμίτο), Ρόσα (90’+6′ Φυτόπουλος), Ντίας (67′ Μπαϊροβιτς).