ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Ήττα του Παναιτωλικού  από τον ΠΑΟΚ

Tην ήττα από τον ΠΑΟΚ με σκορ 2-1 γνώρισε ο Παναιτωλικός   στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα  του  Αγρινίου  κράτησε απαραβίαστη την εστία της έως το 63’, όταν μετά από σέντρα του Λημνιού, ο Πρίγιοβιτς  πίεσε τον Μαρινάκη, από το κεφάλι του οποίου η μπάλα κατέληξε στην εστία.

ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ  ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣΤρία λεπτά αργότερα ο Σάκχοφ έκανε δυνατό σουτ, ο Κυριακίδης απέκρουσε και η μπάλα, αφού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, στρώθηκε στον Ακπόμ που έκανε από κοντά το 2-0. Ο  Παναιτωλικός αντέδρασε και στο 71’ ο Καμαρά με ωραία προσπάθεια μείωσε το σκορ. Παρά την πίεση που ασκήθηκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου (84’ Χατσερίντι), Τόσκα, Κάνιας, Σάχοφ (72’ Μαουρίσιο), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (57’ Άκπομ), Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Άργκους (85’ Λιάβας), Τσοκάνης, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (74’ Ρότσα), Μάζουρεκ, Ουίλιαν, Καμαρά.

Επέστρεψε στις νίκες ο Χαρίλαος Τρικούπης

ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ  ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣΣτις νίκες επέστρεψε ο Χαρίλαος Τρικούπης  , η ομάδα του Μεσολογγίου  επιβλήθηκε της Καβάλας  με 91 -81 για την 5η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ. Οι  παίκτες του Τρικούπη, μπορεί να έφθασαν τελικά σε μία πολύτιμη και σημαντική νίκη, όμως καρδιοχτύπησαν τους φιλάθλους τους, αφού δεν μπόρεσαν να διαφυλάξουν  τη διαφορά 17 πόντων  που είχαν (47-30 στα μέσα της Β΄ περιόδου), με αποτέλεσμα οι παίκτες της Καβάλας να ανακάμψουν και να απειλήσουν με τρίποντα  τους γηπεδούχους  μειώνοντας στο ημίχρονο 50-43.

Στην επανάληψη ο αγώνας  πήρε δραματικό χαρακτήρα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά το σκορ (52-52, 7΄15΄΄πριν τη λήξη της Γ΄ περιόδου) και μπήκαν γερά στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Τρικούπη να κρατά στο τέλος  ένα μικρό προβάδισμα (69-64).

Στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη μάχη με την Καβάλα να   παίρνει το προβάδισμα 3΄πριν το φινάλε του αγώνα , η oμάδα του Μεσολογγίου αντέδρασε  και με τρίποντα των Πολίτη και Παπαδιονυσίου  ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στη νίκη με 91-81.

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου: (Δημητριάδης) Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 15(1), Ντόβας 8(2), Αδαμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 6, Χατζηκυριακίδης 6(2), Ξηρός, Δεμερτζής, Αντωνάκης 11(1), Πολίτης 23(5).

Ε.Κ.Καβάλας: (Καραπιπερίδης) Ερεβμπενάγκιε 15(1), Χουχούμης, Καμαράς 19(3), Ναούμης 14(2), Προδρόμου 4, Κουμλέλης 6, Πιεβάλιτσα 6(2), Φλιάτης 5(1), Σκλήβας 12, Παπάς, Σταματογιάννης.

«ΑΕΡΑΣ» Ο ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ 4-0

Εμφαντική νίκη πέτυχε ο Ναυπακτιακός Αστέρας απέναντι στην νεανική ομάδα των Γρεβενών για την 7ηαγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η ομάδα του Δημήτρη Σκούνα ήταν καταιγιστική και κατάφερε να πάρει εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης μια αγωνιστική πριν το  ντέρμπι με το  Μακεδονικό Φούφα την ερχόμενη Κυριακή στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο Ναυπάκτου.

ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ  ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣΤο παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο , οι παίκτες του Ναυπακτιακού επέβαλαν το ρυθμό τους , άνοιξαν το σκορ στο 2΄, ενώ στο 17΄διπλασίασαν τα τέρματα με τον Λαγό. Oι γηπεδούχοι είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες και έφτασαν σε 2 ακόμη γκολ με τον Γραμματικόπουλο στο 31’ και στο 55’.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόνο σε δυο τρεις περιπτώσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να σημειώσουν γκολ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να παίζουν με εννιά παίκτες καθώς ο Κόκας αποχώρησε λόγω τραυματισμού και ο Γκάρετ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αυτή ήταν η 4η νίκη του Ναυπακτιακού Αστέρα στο πρωτάθλημα που βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας του 3ου ομίλου με 14 πόντους.

Ναυπακτιακός: (Σκούνας): Ζέρβας, Καζανάς, Κόκας, Νικολακόπουλος(61’ Γιαννόπουλος Π.Β.), Θεοχάρης,Garret ,Λαγός, Κονίδας(64’Γκασούκας), Γραμματικόπουλος,Γιαννόπουλος(54’Φαμπίνιο), Σαμπανέι.

Γρεβενά Αεράτα: Γαβρίδης Σ.,ΓαβρίδηςΕ.,Μπατακοϊας,Κοτενίδης,Δαδάλης, Κουπτίδης(46΄Μπακιρτζής),Βασιλόπουλος,Τζάτζης(46’Joni),Φουρλατάρας Σάλλα (58’Βλάχος),Ασλανίδης(46’Τάκας).