2Χ2 εντός για Οίακα Ναυπλίου 80 – 64 την Καβάλα

Η ομάδα της Αργολίδας επικράτησε με 80 – 64 της Καβάλας στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 των ανδρών και την 3η αγωνιστική.

Ο Οίακας ξεκίνησε την πρώτη περίοδο με ένα 7-0 στο 3′, έχοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 19-13.

Στη δεύτερη περίοδο, στα πρώτα 5 λεπτά ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση και προηγήθηκε με 30-15 στο 15′, με τον Φάνη Κουμπούρα να σημειώνει τους 15 από τους 18 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 41-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, για ακόμα ένα παιχνίδι, μπήκε πολύ δυνατά με σερί 10-0, με Πελεκάνο και Σιμιτζή να οδηγούν στο σκοράρισμα και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Η μέγιστη διαφορά ήρθε 1′ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, όταν ήταν 23 πόντοι (65-42).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μια τελευταία προσπάθεια από την Καβάλα να “γυρίσει” το ματς, αλλά οι παίκτες του Οίακα ήταν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πετύχουν το 2 στα 2 μέσα στο Ναύπλιο.

Για την ομάδα του Ναυπλίου σκόραραν τέσσερις παίκτες διψήφιο αριθμό πόντων, Κουμπούρας 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σιμιτζής 17 (2 τρίποντα), πολύ καλός και ο Σκορδάς που πέτυχε 14 πόντους δίνοντας λύσεις στο “ζωγραφιστό”, μαζεύοντας επίσης και 6 ριμπάουντ, και τέλος ο αρχηγός Μιχάλης Πελεκάνος με 13 και 3 τρίποντα.

Για ακόμα ένα παιχνίδι κομβικός και ο Καλλινικίδης που ήταν παντού στην άμυνα δίνοντας πολύτιμες βοήθειες.

Για την Καβάλα, πρώτος σκόρερ ο Χείλαρης με 17 (1 τρίποντο).

Την επόμενη αγωνιστική ο Οίακας αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης – Γιακείμη – Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 19-13, 41-31, 65-45, 80-64

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (5/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χαϊδάς 1, Κουμπούρας 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πελεκάνος 11 (3), Παπαφλωράτος 3 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 9, Καλλινικίδης 3, Σκορδάς 14, Χάχαλος 2, Χρονόπουλος, Τουρλής.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης, Αμπατζάς 7 (1), Βακουφτσής 7, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 17 (1), Πάτρας 6, Καρακεχαγιάς 12 (2), Κασιούμης (8 ριμπάουντ)