Δ. Μάνος και στη Σπάρτη για τον ΟΦΗ

Με ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στο β μέρος, ο αποφασιστικός και ουσιαστικός ΟΦΗ, νίκησε δίκαια με το ευρύ 3-0 την…αναιμική Σπάρτη, δημιουργώντας «καρέ» νικών στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ, προσπερνώντας, παράλληλα και την Παναχαική (έχανε με 1-0 στην Πάτρα απ’ τον Αιγινιακό) στον βαθμολογικό πίνακα, με το τέλος του πρώτου γύρου.

Ήταν η 12η φετινή νίκη για τον ΟΦΗ, ενώ οι Λάκωνες, γνώρισαν την 1η φετινή τους, εντός έδρας ήττα.

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς πολλές ευκαιρίες, οι Κρητικοί, με όπλο την εμπειρία και την δυνατότητα να σκοράρουν πρώτοι, μπόρεσαν και διαχειρίστηκαν άνετα και σωστά τον ρυθμό της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την μέτρια εμφάνιση της Σπάρτης (οι γηπεδούχοι, ήταν σε ολική σύγχυση για μισή και πλέον ώρα στο πρώτο μέρος), έφτασαν στο εντυπωσιακό 3-0.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, με 39 βαθμούς, πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Δημήτρης Μάνος, όπου με 2 γκολ στο β μέρος, άφησε και στη Σπάρτη το αποτύπωμά του.

Η Σπάρτη, αφού δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 65ο λεπτό με τον Δημήτρη Ζουλιώτη, ήταν αδύνατο να πάρει κάτι απ’ το παιχνίδι.

Βλέπετε, στο αμέσως επόμενο λεπτό της ευκαιρίας των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Μετά το 3-0, στο 82ο λεπτό, οι Κρητικοί θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλο τέρμα, αφού όλοι, πλέον, περίμεναν, το τελευταίο σφύριγμα του καλού διαιτητή, Κώστα Αντωνίου (Αθήνας).

Το 1-0 έγινε στο 20ο λεπτό με ένα θεαματικό, δυνατό, καταπληκτικό σουτ, έξω απ’ την μεγάλη περιοχή του Δημήτρη Μαχαίρα και αφού είχε προηγηθεί-δουλεμένη όπως αποδείχθηκε-εκτέλεση φάουλ.

Στα αξιοσημείωτα, η παρουσία στην βασική ενδεκάδα του Μαχαίρα, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, μιας και ο δηλωμένος-ως τακτικός- Νάστος, έφυγε – άρον-άρον– απ’ το γήπεδο, για σοβαρό οικογενειακό λόγο.

Ο σκόρερ, λίγο πριν, είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα που έκανε, αν και μερικοί μιλούσαν, ακόμα και για κόκκινη κάρτα.

Το 2-0 έγινε απ’ την Δημήτρη Μάνο, στο 68ο λεπτό, με κοντινό, ψύχραιμο σουτ και το τελικό 3-0, απ’ τον ίδιο παίκτη, στο 82ο λεπτό.

Και οι δύο επιτεύξεις τερμάτων, προήλθαν κατόπιν σωστής ομαδικής συνεργασίας.

Οι άξιοι νικητές, είχαν και δοκάρι με τον Νίκο Πουρτουλίδη, στο 60ο λεπτό.

ΣΠΑΡΤΗ: (Παναγιώτης Αποστολάκος): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τσιμότζι (59ο Μπέλης),Παναγιώτου (Φουρτάδο), Τριανταφυλλάκος, Ράνος, Ουόρντεν, Γραικός (55ο Μουζακίτης).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, ,Μονιάκης, Μαχαίρας, Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (Ντίνας), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (Κοέλιο), Ποτουρίδης (λ.τρ. Βαφέας).

• Εκτός του γεγονότος με τον Νάστο, σημειώθηκαν δύο ακόμα γεγονότα. Το πρώτο, είχε να κάνει με αποβολή παράγοντα του ΟΦΗ απ’ τον πάγκο της ομάδας και το δεύτερο, με απρόοπτο που συνέβη σε φίλο του ΟΦΗ, χωρίς, ωστόσο, να υπάρξει κάποιο, δυσάρεστο, ιατρικό περιστατικό.
* Πιο μπροστά μεταφέρθηκε ο πάγκος του ΟΦΗ, αφού υπήρξε ένταση με τους ντόπιους φιλάθλους, τη στιγμή του περιστατικού της αποβολής του παράγοντα του ΟΦΗ, ο οποίος και καθυστερούσε την αποχώρησή του, με αποτέλεσμα να υπάρξει ολιγόλεπτη ένταση, μεταξύ, φίλων της Σπάρτης και παραγόντων του ΟΦΗ.
• Στο γήπεδο ήταν και ο νέος προπονητής της Σπάρτης, Σάκης Θεοδοσιάδης.
• Χρέη προπονητή έκανε στη Σπάρτη, ο Δημήτρης Αποστολάκος, παλαιός τερματοφύλακας, με καταγωγή απ’ το Οίτυλο.
• Εκτός αγωνιστικού χώρου βρέθηκε ο Γιώργος Πολυμενέας της Σπάρτης, αφού ήταν τιμωρημένος.
• Γύρω στους 100 ήταν οι φίλοι-εκδρομείς του ΟΦΗ, οι οποίοι ενίσχυσαν με θέρμη την ομάδα τους και στο τέλος ήταν διπλά ευχαριστημένοι. Απ’ τη μία, ο ΟΦΗ είχε κερδίσει και απ’ την άλλη, η Παναχαική είχε ηττηθεί.
* Η ΕΡΤ-3 μετέδωσε τον αγώνα που παρακολούθησαν γύρω στα 1000 περίπου άτομα.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς