Εύκολα 4-0 ο Αστέρας Τρίπολης τον Ολυμπιακό Βόλου

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια πέτυχε χθες ο Αστέρας Τρίπολης επικρατώντας στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» του αδύναμου Ολυμπιακού Βόλου με 4 – 0. Οι γηπεδούχοι έδειξαν έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Superleague την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου όπου θα υποδεχθούν στις 20.30 τον Παναθηναϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι «άντεξαν» για 30΄ κρατώντας του Αρκάδες μακριά από τα καρέ τους. Στο 32′ η σέντρα σουτ του αριστερού μπακ Alvarez κόντραρε, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ ανοίγοντας με αυτόν τον τρόπο το σκορ (1-0).

Στο 37′ Barrales εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Garcia σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με δύο ακόμη φάσεις. Στο 42′ η κεφαλιά του Barrales και στο 44′ η κοντινή προβολή του Ali Baba δεν βρήκαν στόχο.

Στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Αστέρας «πάτησε γκάζι» σκοράροντας άλλες δυο φορές. Στο 51′ ο Munafo έκανε την μπαλιά ακριβείας στην πλάτη της άμυνας και ο Ali Baba με κεφαλιά έκανε το 3-0. Στο 55′ ο Alagbe μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Barrales με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής (60′ Παπαδόπουλος), Ruben Garcia (46′ Κώτσιρας), Alvarez (60′ Τασουλής), Pepe Castano (46′ Χριστόπουλος), Πασαλίδης (60′ Suarez), Borja Fernandez (46′ Munafo), Valiente (60′ Bellocq), Κανελλόπουλος (46′ Alagbe), Leo Tilica (60′ Orosco), Sito (40′ Ali Baba), Barrales (60′ Τζίμας)

Ολυμπιακός Βόλου (Περικλής Αμανατίδης): Ξενοδόχοφ, Νικολάς ΝταΚάμπο, Γιαννίτσης, Κέρη, Κουτσιανικούλης, Μπουτζίκος, Παπαδημητρίου, Ριζογιάννης, Ρόκας, Αγρόδημος, Σκοπελίτης

Αγωνίστηκαν και οι: Κωνσταντίνου, Λαδάς, Γιαννιτσάνης, Γραικός, Παπακώστας, Τσάνης, Κόλα, Βασιλούδης, Μαρούδας, Μαστρακούλης, Κάβουρας, Τσελεπίδης

πηγή φωτο: Βασίλης Κούβαλης