Φιλική «πεντάρα» του Αστέρα Τρίπολης με τον Απόλλωνα Σμύρνης

Με πέντε γκολ «φιλοδώρησε» ο Αστέρας Τρίπολης τον Απόλλωνα Σμύρνης σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Θεόδωρος» Κολοκοτρώνης.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν 2 γκολ στα πρώτα 9΄ λεπτά και στην συνέχεια να διαχειριστούν με άνεση το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν αισθητή την παρουσία τους αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

Το σκορ άνοιξε στο 2′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Gomez 1 – 0, ενώ στο 9′ ο Παναγιώτης Τζίμας έκανε το 2 – 0 μετά από ασίστ του Leo Tilica.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ali Baba με δεξί σουτ έξω από την περιοχή στο 54′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3 – 0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Bedinelli στο 58′ 3 – 1 που πέρασε και τον Νίκο Παπαδόπουλο και είχαν κάθετο δοκάρι στο 66′ με τον Daouda.

Ο Luis Fernandez, που επέστρεψε, έκανε το 4 – 1 με πλασέ σε κενή εστία στο 77′ μετά από ασίστ του Regis, με τον δημιουργό να γίνεται σκόρερ όταν μετά από σέντρα του Sito στο 85′ έγραψε το τελικό 5-1.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς):Τσιφτσής (46′ Παπαδόπουλος), Garcia (67′ Regis), Alagbe (67′ Τασουλής), Πασαλίδης (46′ Suarez), Iglesias, Borja Fernandez (67′ Valiente), Bellocq (67′ Κανελλόπουλος), Leo Tilica (67′ Sito), Gomez (47′ Ali Baba), Orosco (67′ Luis Fernandez), Τζίμας (67′ Barrales)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ρώσση, Σλίβκα, Πατράλης, Κολ, Φερνάντεθ, Μουνιέ, Ιωαννίδης.

Έπαιξαν επίσης: Ντομίνγκες, Μπεντινέλι, Βάρκας, Κραγιόπουλος, Χειριτραντάς, Τσιλούλης, Ντάουντα, Φατιόν, Ρόδης