Η Νέα Αρτάκη 1-0 τον Παναρκαδικό μέσα στην Τρίπολη

Μεγάλη νίκη (1-0) μέσα στην Τρίπολη επί του ισχυρού Παναρκαδικού, πήρε η ψυχωμένη και αποφασισμένη για όλα, Νέα Αρτάκη Εύβοιας.

Με πρωταγωνιστή τον έμπειρο Βαγγέλη Ντελέκο (είχε δοκάρι, ήταν άκρως επικίνδυνος στο β μέρος, κέρδισε το φάουλ που προήλθε το γκολ, συμμετείχε στην εκτέλεση του φάουλ), η ομάδα του Μίλτου Γκόφα, έφτασε στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα (έχει 27 β.) και ελπίζει σε παραμονή.

Τα παιχνίδια της επόμενης αγωνιστικής (Σπάτα-Αιολικός, Αρτάκη-Κιθαιρώνας), θα κρίνουν πολλά.

Το ματς της Τρίπολης ήταν αμφίρροπο και όποιος έβαζε πρώτος γκολ, αυτός θα ήταν, που θα είχε τις πιο πολλές ελπίδες, για να πάρει τους βαθμούς της νίκης.

Ο Παναρκαδικός ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος.

Είχε εδαφική υπεροχή και συνάμα, 2 πολύ καλές ευκαιρίες (στο 16ο με τον Δ. Γιουγκούδη και στο 23ο λεπτό με τον Χρήστο Νάνο).

Συγχρόνως, ζήτησε και ένα πέναλτι (χέρι αμυντικού, όπως ισχυρίστηκαν οι γηπεδούχοι) στο 3ο λεπτό, σε προβολή του Γιουγκούδη.

Το πρώτο μέρος, έκλεισε, στο 46ο λεπτό με ευκαιρία του Κώστα Σπανού (κοντινή προβολή, άουτ).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρτάκη, ήταν πιο επιθετική.

Έβγαλε πάθος και έντονη βούληση για επίτευξη τέρματος, αφού έπαιζε τη … ζωή της.

Στο 54ο λεπτό ο έμπειρος και ικανός Ντελέκος, είχε από καλή θέση, σουτ που κοντραρίστηκε απ’ τους αμυντικούς του Παναρκαδικού.

Στο 67ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης, είχε δυνατό, μονοκόμματο σουτ, από πλάγια θέση, στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Παναρκαδικού.

Το 1-0 έγινε στο 75ο λεπτό.

Ο Ντελέκος, κέρδισε φάουλ, έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και στον άξονα της εστίας του Παναρκαδικού.

Η συνεργασία του, στην πάσα με τον Βασίλη Μαυρόπουλο, ήταν άψογη και αποτελεσματική, όπως αποδείχθηκε.

Το ευθύβολο, δυνατό σουτ (“ρουκέτα” στην κυριολεξία) του δεύτερου, οδήγησε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ζαχαρή, που παρά την όποια αντίδρασή του, δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το … μοιραίο γι’ αυτόν και την ομάδα του.

Μέχρι το τέλος της δραματικής αναμέτρησης, δεν άλλαξε κάτι.

Ο Παναρκαδικός δεν μπόρεσε να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε, παρά την όποια προσπάθεια κατέβαλε.

Η Αρτάκη, παθιασμένη, με προσεχτικό παιχνίδι και με άριστη ψυχολογία, κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε έξαλλα, το μεγάλο διπλό της Τρίπολης.

Ο Παναρκαδικός, που έπαιξε χωρίς τους Στρέμπα, Τρέσα και Μπινιώρη, παρέμεινε σε υψηλή βαθμολογική θέση.

Η Αρτάκη, που έπαιξε χωρίς τον ικανό Χατζηστάμου, έδειξε πολύ καλά στοιχεία και ήταν απ’ τις καλύτερες ομάδες που πέρασαν απ’ την Τρίπολη.