Ήττα Παναρκαδικού στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι

Επαγγελματική νίκη πέτυχε στην Τρίπολη ο ποιοτικός Ασπρόπυργος.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, σημείωσε στο παιχνίδι με τον Παναρκαδικό, τρία τέρματα και πήρε πολύτιμη νίκη (3-0) που τον φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο, στον 8ο όμιλο της Γ Εθνικής, μία αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν.

Η Ένωση Ασπροπύργου έφτασε τους 63 βαθμούς και τώρα, περιμένει την υποβιβασμένη Λέρνα Αργολίδας, για να σφραγίσει την άνοδό της στην ανώτερη κατηγορία.

Ο Παναρκαδικός, κατάφερε να παραμείνει κατηγορία και θα πρέπει σύντομα, να κάνει τον απολογισμό του και να αρχίσει να σκέφτεται την επόμενη χρονιά.

Τα γκολ των νικητών (είχαν πολύ άγχος μέχρι να γίνει το σκορ 2-0), πέτυχαν οι Οδυσσέας Νικολάου (κοντινό σουτ στο 16ο λεπτό ύστερα από χτύπημα φάουλ και αδυναμία της άμυνας του ΠΑΟ να διώξει άμεσα την μπάλα) και Στράτος Δουκάκης (στο 58ο και στο 80ο λεπτό).

Ο Παναρκαδικός, άρεσε στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά, μετά το 2-0, υποτάχθηκε στην ανωτερότητα και στην ποιότητα του αντιπάλου του.

Είχε δύο καλές στιγμές (Στρέμπας στο 6ο και Καρβάλιο στο 16ο λεπτό), ενώ καλή φάση έκανε και ο Ασπρόπυργος με τον Σταύρου στο 8ο λεπτό.

Το παιχνίδι, ίσως να είχε εξελιχθεί διαφορετικά, εάν στο 52ο λεπτό ο Γεωργόπουλος είχε σκοράρει, σε κοντινό ψηλοκρεμαστό σουτ (εκπληκτική επέμβαση Κατσούλη σε κόρνερ).

Ο Παναρκαδικός, ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλογερόπουλο, Καναβέτα, Μπινιώρη, Στρέμπα, Κατιάγκα (πολύ καλός) Γιαλαμίδη (πολύ καλός), Τσιώλη, Σβίγγο, Γεωργόπουλο, Ν. Λυμπερόπουλο και Καρβάλιο.

Η Ένωση Ασπροπύργου, ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Κατσούλη (καλός), Νικολάου (πολύ καλός), Σταγάκη, Παντελίδη, Ζώη, Βασιλείου, Δουκάκη (ουσιαστικός), Σταύρου (καλός), Νατσιόπουλο, Καραλή και Ντιατά (πολύ καλός).

• Έξαλλα πανηγύρισαν στο τέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι το «διπλό» ανόδου της Τρίπολης.

• Γύρω στα 50 άτομα είχε μαζί του ο Ασπρόπυργος στην Τρίπολη. Άψογη η συμπεριφορά τους.

• Εκτός πάγκου βρέθηκε στο 3-0 ο Βαζάκας του Ασπροπύργου με εντολή διαιτητή. Φαίνεται, ότι στην επίτευξη του 3ου τέρματος της ομάδας του, άνοιξε διάλογο με τους ντόπιους φιλάθλους, με αποτέλεσμα να υπάρξει ένταση και απειλή για μήνυση από φίλους του ΠΑΟ.

• Εκτός πάγκου για διαμαρτυρία προς τον βοηθό διαιτητή, είχαμε και στο πρώτο μέρος για παράγοντα του Ασπροπύργου.

• Ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Παναρκαδικού για φέτος. Το τελευταίο, είναι στην Καλαμάτα.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς