Ήττα του Αστέρα από την ΑΕΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Ο Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκε, για πρώτη φορά το 2020 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», από την ΑΕΚ με 2 – 1 συνεχίζοντας τις προβληματικές εμφανίσεις τον μήνα Νοέμβριο. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και πήρε μια δίκαια την νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο ξεκίνημα του αγώνα, μόλις στο 2′ με τον Ανσαριφάρντ να σουτάρει και τον Νίκο Παπαδόπουλο να αποκρούει στην Αριστερή του γωνία. Στο 13′ Σάκχοφ, Τάνκοβιτς και Λιβάϊα συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να στέλνει με σουτ μέσα από την περιοχή την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0 – 1.

Οι Αρκάδες στην μοναδική τελική τους προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να σκοράρουν στο 44′ όταν ο Άλβαρεζ σέντραρε από αριστερά και ο Χερόνιμο Μπαράλες με εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε πάλι το προβάδισμα στο 58′ όταν οι Βασιλαντωνόπουλος – Σάκχοφ με τον Ουκρανό να πασάρει στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός να πετυχαίνει ένα φοβερό γκολ με αριστερό πλασέ 1 – 2.

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 63′ σουτ του Alvarez έξω από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ από την εστία. Στο 82′ η προβολή του Regis ήταν άστοχη, ενώ λίγο αργότερα και μετά από μαρκάρισμα του Ισπανού μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Κώτσιρα αλλά το σουτ από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Κώτσιρας, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε (84′ Ιγκλέσιας), Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Κρέσπι (84′ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Ινσούα, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (90′ Χνιντ), Τάνκοβιτς (79′ Σιμόες), Λιβάια, Ανσαριφάρντ (71′ Ολιβέιρα)