Κόρινθος 06 – Γ. Γεωργακόπουλος 2-0

Τους επτά (7) βαθμούς έφτασε η Κόρινθος 06, στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής (6ος όμιλος), στο ποδόσφαιρο, μιας και επικράτησε ΔΙΚΑΙΑ και ΑΝΕΤΑ, της νεοφώτιστης, άπειρης, νεανικής και χωρίς βαθμό, ΑΕΚ Τρίπολης, με 2-0.

Οι νικητές του Παναγιώτη Τζαναβάρα, χωρίς να εντυπωσιάσουν, έφτασαν σε μία ΕΥΚΟΛΗ νίκη απ’ το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Το 1-0 έγινε στο 23ο λεπτό, χάρις στην όμορφη κεφαλιά του Πάρη Παλιάτσιου. Είχε προηγηθεί σέντρα του Γιάννη Τσιριγώτη απ’ την αριστερή πλευρά.

Το τελικό 2-0 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με ψύχραιμο πλασέ του Γρηγόρη Ράπτη και αφού νωρίτερα, είχε δημιουργηθεί διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Η Κορινθιακή ομάδα, εκτός των δύο (2) τερμάτων, είχε ένα (1) δοκάρι (Άγγελος Σπέτσι, στο 6ο λεπτό) και γύρω στις 11 με 12 ευκαιρίες (Παλιάτσιος, Γεωργίου, Σπέτσι, Μάριος Αγγελόπουλος, Κωστόπουλος, Ράπτης), για να φτάσει σε αποτέλεσμα … μαμούθ.

Ο Γιώργος Γεωργακόπουλος (τερματοφύλακας της ΑΕΚ), ήταν ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ του αγώνα, μιας και είχε ουκ ολίγες εντυπωσιακές επεμβάσεις σ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Όλες οι ευκαιρίες της Κορίνθου 06, δεν εξελίχθηκαν σε τέρματα, μιας και ο Γεωργακόπουλος, της ΑΕΚ, ήταν εκεί και σταματούσε όλες τις τελικές προς την εστία.

Η ΑΕΚ Τρίπολης, στην κυριολεξία ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ και δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του αγώνα.

Θα πρέπει να υπάρξουν ΑΜΕΣΑ παρεμβάσεις, γιατί τα πράγματα για την Αρκαδική ομάδα, σε διαφορετική περίπτωση, θα είναι μη αναστρέψιμα και μάλιστα, νωρίς-νωρίς.