Κυπελλούχος Αρκαδίας το Λεωνίδιο

Το Λεωνίδιο κατέκτησε το Κύπελλο Αρκαδίας στο ποδόσφαιρο.

Στον μεγάλο 48ο τελικό της διοργάνωσης, κέρδισε δίκαια με 2-0 (απ’ το πρώτο ημίχρονο) την ΑΕΚ Τρίπολης και έφτασε τις 10 κατακτήσεις.

Λεωνίδιο και ΑΕΚ Τρίπολης, βρέθηκαν αντίπαλοι για 5η φορά.

Η ομάδα της Νότιας Κυνουρίας, ήταν ανώτερη απ’ την ΑΕΚ και πήρε καθαρά το πολύτιμο τρόπαιο της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αρκαδίας.

Οι νικητές, είχαν ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος, όπου, πέτυχαν δύο όμορφα γκολ (στο 5ο λεπτό με τον Χαλίλι και στο 26ο λεπτό με τον Φ. Χιώτη), είχαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες, ενώ σημείωσαν και άλλα δύο (2) τέρματα που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Το Λεωνίδιο, είχε πάθος, είχε ταχύτητα, είχε γρήγορες μεταβάσεις σε άμυνα και επίθεση, είχε άριστη αμυντική έκφραση και δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου απ’ την στατική και με προβλήματα στην γρήγορη και σωστή ανάπτυξη, ΑΕΚ Τρίπολης.

Στο β μέρος, η ομάδα της Κυνουρίας, διαφύλαξε το 2-0, έπαιξε και με το χρονόμετρο, ενώ στις ξαφνικές επιθέσεις της, είχε ουκ ολίγες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Η ΑΕΚ, βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη, είχε με τον Ανδριανό (61ο) και με τον Αρδάμη (78ο) δύο καλές στιγμές, όμως γκολ δεν πέτυχε και δεν μπόρεσε ποτέ, να επανέλθει στην διεκδίκηση, έστω της παράτασης.

Ακόμα και όταν στο 81ο λεπτό, ο Κατσικαδάς του Λεωνιδίου, αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, η ΑΕΚ του Κώστα Καλογιαννίδη, δεν κατάφερε να κάνει κάτι το ουσιαστικό.

Η κατάκτηση του κυπέλλου, πανηγυρίστηκε έντονα απ’ την ομάδα, τους προπονητές της και τους φιλάθλους της.

Η πρωτοπόρος της Α Τοπικής, ΑΕΚ, φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων και εξέπληξε αρνητικά, με την εμφάνισή της.

Η επιστροφή της σε τελικό, μετά από πέντε (5) χρόνια, μάλλον της άφησε … πικρή γεύση.

ΛΕΩΝΙΔΙΟ

Γιαννούσης, Λάτσης Γρ., Λάτσης Γρ-Απ., Κυρίος Π., Μπίσιας Γ., Βλάχος, Χιώτης, Γιαννούσης, Βερβεσός, Χαλίλι, Κατσικαδάς. Έπαιξαν και οι Κατής, Κυρίος Π., Κυρίος Α.

ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Κοκκινάκος, Πετρόπουλος, Μπίσιας, Λιακόπουλος, Καψής, Αρδάμης, Κολιόπουλος, Πετρόπουλος, Σαλαπάτας, Δήμος, Πρίφτη. Έπαιξαν και οι Κατσαρός, Μειδάνης, Ανδριανός, Διονέλης.

Λεωνίδιο-ΑΕΚ Τριπ. 2-0 2018-19

• Τον τελικό του «Θ. Κολοκοτρώνης» παρακολούθησαν γύρω στα 500 άτομα.
• Πάνω από 100 ήταν οι φίλοι του Λεωνιδίου που βρέθηκαν στο γήπεδο.
• Παρόντας και ο δήμαρχος Νότιας Κυνουρίας. κ. Λυσίκατος, στο γήπεδο.
• Τον τελικό, παρακολούθησε και ο δήμαρχος της Τρίπολης κ. Δ.. Παυλής.
• Στο «Θ. Κολοκοτρώνης» βρέθηκε και ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Γ. Ρουμελιώτης.
• Στα επίσημα του γηπέδου, πολλοί παράγοντες ομάδων, διαιτητών, παλαίμαχων, ποδοσφαιριστών και πολλών άλλων που ασχολούνται άμεσα ή έμμεσα με το ποδόσφαιρο.
• Τον τελικό παρακολούθησε και ο Γ. Μποροβήλος του Αστέρα Τρίπολης, όπως επίσης και άλλα στελέχη της ΠΑΕ.
• Όλο το δεύτερο ημίχρονο, έγινε κάτω από άσχημο καιρό.
• Στα μέσα του β μέρους, άναψαν και οι λαμπτήρες στους πυλώνες φωτισμού.
• Παρατηρητής αγώνα ήταν ο Γιώργος Μπιρμπίλης και ο Θεόδωρος Παλιογιάννης.
• Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο Δήμος Αναστόπουλος.
• Πέντε(5) ήταν οι διαιτητές του τελικού. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χρήστος Βεργέτης.
• Στο πόδι όλη η ΕΠΣΑ για το τελετουργικό του τελικού.
• Οι δύο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, με την συνοδεία της Φιλαρμονικής του Δήμου της Τρίπολης.
• Ο Χαλίλι του Λεωνιδίου είχε στο κύπελλο, 3 γκολ, φέτος και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ.
• Μόλις ένα γκολ έφαγε το Λεωνίδιο φέτος στο Κύπελλο.
• Ο τελικός ήταν αφιερωμένος στον σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών Αρκαδίας «Άξιον εστί».
• Συμπαθητικό το ενημερωτικό φυλλάδιο της ΕΠΣΑ, με αφορμή τον 48ο τελικό. Στο πίσω μέρος υπήρχε και μήνυμα του προέδρου της ΕΠΣ, κ. Σταύρου Τσαγγούρη.
* Ο πρόεδρος της ΕΠΣΑ, καθώς και οι πρόεδροι των δύο φιναλίστ, πριν την έναρξη του τελικού, χαιρέτησαν όλους τους παίκτες, σε μία πολύ όμορφη στιγμή.
• Άδειες και διαπιστεύσεις χορηγήθηκαν στα ΜΜΕ για τις ανάγκες κάλυψης της εκδήλωσης.
• Η ΕΡΤ Τρίπολης, μετέδωσε ζωντανά, τον 48ο τελικό της ΕΠΣΑ.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς