Μετά από 27 χρόνια η Σπάρτη σε επίσημο αγώνα Β’ Εθνικής

Συνεχίζει την αήττητη φετινή της πορεία η Σπάρτη του Σωτήρη Αντωνίου (φωτό μαζί με Ηλία Αναστασάκο).

Η νεοφώτιστη Λακωνική ομάδα στη Φούτμπολ Λινγκ, κατάφερε χθες και “γύρισε” το παιχνίδι κόντρα στον υπολογίσιμο Πανθρακικό και έφτασε σε δίκαιη νίκη (2-1), γνωρίζοντας την αποθέωση απ’ τους 1000 φιλάθλους της.
Μετά από 27 χρόνια, η Σπάρτη έπαιξε σε επίσημο αγώνα Β Εθνικής. Την περίοδο 1989 είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα του τότε πρωταθλήματος απ’ τον Διαγόρα με 3-0 σε παιχνίδι που είχε γίνει στη Ρόδο.
Μετά από 27 χρόνια η Σπάρτη σε επίσημο αγώνα Β’ ΕθνικήςΟ Πανθρακικός, αιφνιδίασε στο 24ο λεπτό με ένα εξαιρετικό και θεαματικό τέρμα του έμπειρου Στέλιου Ηλιάδη, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 42ο λεπτό με εξαίσιο τέρμα που σημείωσε ο ικανός Ηλίας Αναστασάκος και αφού είχε προηγηθεί συνολική επιθετική ανάπτυξη των γηπεδούχων.
Η Σπάρτη, στο 60ο λεπτό σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον ταχύτατο Δημήτρη Σιώπη και είχε την δυνατότητα να σημειώσει και άλλο τέρμα στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης αφού έπαιξε έξυπνα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Μετά από 27 χρόνια η Σπάρτη σε επίσημο αγώνα Β’ ΕθνικήςΟ Πανθρακικός ήταν άλλη ομάδα σε σχέση με το πρώτο καλό του ημίχρονο, ενώ αυτό ισχύει και για την Σπάρτη, απ’ την αντίθετη όμως πλευρά. Το επόμενο παιχνίδι για τους Σπαρτιάτες είναι και πάλι εντός έδρας κόντρα στον ισχυρό και φιλόδοξο Απόλλωνα Σμύρνης.
φωτό: Στ. Ζορμπαλάς