Ο ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 μέσα στην Τρίπολη

Δύο σχεδόν διαφορετικά παιχνίδια ή εάν προτιμάτε, δύο διαφορετικές εικόνες αγώνα, είδαν σήμερα στην Τρίπολη και στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, οι 3.000 περίπου φίλοι του ποδοσφαίρου, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος “Σούπερ Λιγκ Σουρωτή” και στο παιχνίδι της τοπικής ομάδας με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ, με το γνωστό και δουλεμένο 3-5-2, έκανε…”άνω-κάτω” τον Αστέρα, από πλευράς τακτικής και σωστής αντίδρασης και δράσης. Σε συνδυασμό, μάλιστα, με τα δύο τέρματα, στο πρώτο εικοσάλεπτο (το 0-1 στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Ναδάλες σε σέντρα του Χαλκιαδάκη και το 0-2, στο 19ο λεπτό, με κεφαλιά του νεαρού Κώστα Μαυροπάνου ύστερα από χτύπημα κόρνερ του Ναδάλες), ο λεγόμενος και “Άγιαξ της Ηπείρου”, έβαλε…δύσκολα στον Στάικο Βεργέτη (η ομάδα του δεν μπόρεσε να “φτιάξει” την εικόνα της μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου).

Στο β μέρος, ο Αστέρας, με το…καλημέρα (49ο λεπτό), μείωσε το σκορ, σε 1-2, με ένα όμορφο σε έμπνευση και δημιουργία τέρμα του Νίκου Καλτσά.

Η αλλαγή κλίματος, η αλλαγή συστήματος (το 4-3-3 έγινε 3-5-2) του Βεργέτη και η καθολική αγωνιστική αφύπνιση…ζόρισαν τους Γιαννιώτες, που είχαν παθητικό-αμυντικό ρόλο, αλλά και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Συνάμα, είχαν και τον ψύχραιμο Μάρκο Βελλίδη…

Οι γηπεδούχοι, δημιούργησαν…κατάσταση πολιορκίας (όχι πάντως, με απολύτως ορθό τρόπο).

Είχαν έξι καλές ευκαιρίες (Μάσα 57ο, Καλτσάς 64ο, Μανδιδά 67ο, Δουβίκας 77ο, Πασαλίδης 87ο, Τριανταφυλλόπουλος δοκάρι στο 88ο λεπτό), όμως δεν είχαν την αποτελεσματικότητα.

Ο ΠΑΣ (είχε και αυτός δοκάρι σε απευθείας εκτέλεσε κόρνερ του Κοζορώνη στο 82ο λεπτό), απορρόφησε τους όποιους κραδασμούς και μπόρεσε και πήρε το παλικαρίσιο διπλό.

Ο Αστέρας των προβλημάτων (εκτός οι τραυματίες Μπέρτος, Γκοντό, Ισνάλντο και με μικροπροβλήματα τις τελευταίες ημέρες ο Μάσα), άρχισε με αρνητικό αποτέλεσμα και προβλημάτισε τους φίλους του.

* Ο Γιάννης Πετράκης, που βρίσκεται για 5η χρονιά στα Γιάννενα, στη συνέντευξη Τύπου, έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για τη νίκη και μίλησε για ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Ωστόσο-όπως τόνισε-ο χρόνος θα δείξει ή μάλλον θα αποδείξει, εάν υπάρξει αξία στη νίκη της Τρίπολης.
“Δεν θέλω να αποτελέσει αυτή, μία απλή φωτοβολίδα”, είπε χαρακτηριστικά. Τέλος, υποστήριξε, ότι, ξέρει αυτός και οι παίκτες του, το τι έφταιξε και η ομάδα παρουσίασε παθητικό ρόλο στο β μέρος. Στις δηλώσεις του, στάθηκε επίσης και στον τραυματισμό του Κόντε που δημιούργησε στην ομάδα του περαιτέρω δύσκολες καταστάσεις.

* Ο Στάικος Βεργέτης, στις δηλώσεις του, απέδωσε την ήττα στην αναποτελεσματικότητα των παικτών του, ενώ είπε, ότι…τσαλάκωσαν την ψυχολογία των παικτών του, τα γκολ του ΠΑΣ. “Αρνηθήκαμε να χάσουμε και αυτό το κρατάω και πατάω πάνω σ’ αυτό για το μέλλον”, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Απαντώντας σε ερώτησή μας για την απουσία του Σταύρου Τσουκαλά απ’ την αποστολή, είπε ότι αυτός κρίνει ποιοι είναι έτοιμοι για έναν αγώνα και ποιοι λιγότερο έτοιμοι, ενώ δήλωσε, ότι, όλοι οι παίκτες του αξιολογούνται σε καθημερινή βάση.

* Κατά πάσα πιθανότατα, ο Γιεβγίν Σελίν, υπέστη θλάση.

* Συζήτησε αναπτύχθηκε για το εάν υπήρξε επιθετικό φάουλ στο 2ο γκολ των Ιωαννίνων.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς