Παναρκαδικός-Κορωνίδα Κοιλάδας 1-0 σε παιχνίδι – διαφήμιση για το ποδόσφαιρο

Μετά από ένα παιχνίδι, στην κυριολεξία διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο (ειδικά στο β ημίχρονο), ο Παναρκαδικός, κέρδισε στην εκπνοή του δραματικού αγώνα, με 1-0 την πολύ καλή Κορωνίδα Κοιλάδας Αργολίδας και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Κρίμα που το αναθεωρημένο υγειονομικό πρωτόκολλο, απαγορεύει την παρουσία φιλάθλων στα γήπεδα.

Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο αρχηγός του Παναρκαδικού, Νίκος Λυμπερόπουλος, με κοντινό πλασέ, στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από όμορφη ενέργεια και σέντρα-πάσα του Νίκου Τσιώλη, απ’ την δεξιά πλευρά και αφού είχε προηγηθεί λανθασμένη αμυντική συμπεριφορά της νεοφώτιστης ομάδας.

Πριν απ’ αυτήν την εξέλιξη, έγιναν ουκ ολίγα πράγματα.

Αρχικά, το πρώτο ημίχρονο, ήταν νωθρό και με λίγες καλές στιγμές (σουτ Τόλιου στο 13, πλασέ Γεωργόπουλου στο 44ο για ΠΑΟ και σουτ και κεφαλιά Παναγιώτη Μπιτζή, στο 17 και στο 22 λεπτό και σουτ Παπαιωάννου στο 29).

Στο δεύτερο μέρος, είδαμε ένα ΑΛΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Ένα παιχνίδι-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο.

Η μπάλα ανεβοκατέβαινε, το παιχνίδι απέκτησε ταχύτητα και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη (για Παναρκαδικό: Τσιώλης 55, Λυμπερόπουλος 56 και για Κοιλάδα: Παπαιωάννου 54, 64, Σαμαράς 60, Κάλι 79, Οψιμούλης Αργ. 89).

Σ’ αυτό το χρονικό διάστημα, ο Πρόδρομος Μπλατσιώτης (γκολκίπερ του Παναρκαδικού) ήταν ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ, αφού με δύο (2) σπουδαίες παρεμβάσεις, κράτησε το 0-0 και έδωσε την ευκαιρία στον Παναρκαδικό, να διεκδικήσει το … χρυσό γκολ, μέχρι το τέλος, κάτι που τελικά έγινε στην εκπνοή του κανονικού χρόνου της αναμέτρησης.

Η επίτευξη του τέρματος απ’ τον Νίκο Λυμπερόπουλο, απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο, αυτά που μπορεί να προσφέρει μόνο το ποδόσφαιρο: Το ΑΠΡΟΣΜΕΝΟ και το ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΟ δηλαδή.

Κρίμα που δεν υπήρχαν φίλοι του ποδοσφαίρου στο γήπεδο για να απολαύσουν αυτό το μοναδικό δεύτερο ημίχρονο.