Παναρκαδικός-Ρόδος 0-2: Άλλος τις εντυπώσεις, άλλος τους βαθμούς

Νίκη-τίτλος-για την Ρόδο, σήμερα στην Τρίπολη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον έμπειρο και ικανό τερματοφύλακά της, Βαγγέλη Πίτκα, τα «ελάφια», κέρδισαν με 2-0 τον πολύ καλό Παναρκαδικό και έφτασαν τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα και τους 35 βαθμούς στην βαθμολογία του 6ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Χωρίς να εντυπωσιάσει-η πρωτοπόρος του ομίλου-ευτύχησε, κόντρα στην ροή του αγώνα, να σημειώσει 2 τέρματα, ένα στο 19ο λεπτό με τον Αντώνη Γιόνδη και ένα δεύτερο, στο 43ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (καθαρή παράβαση αμυντικού πάνω στον Μπαρούτα) του Μισέλ και να μπορέσει στο β μέρος, να διαχειριστεί τον χρόνο και την αμυντική της λειτουργία.

Ο Παναρκαδικός ήταν καλύτερος και στα δύο ημίχρονα.

Ήταν η ομάδα που είχε κατοχή, είχε τον έλεγχο του ρυθμού, είχε τις κλασικές ευκαιρίες, είχε το πάθος, είχε τα πάντα.

Του έλειψε ΜΟΝΟ το γκολ.

Οι γηπεδούχοι, είχαν γύρω στις 10 καλές ευκαιρίες.

Μερικές απ’ αυτές: Δημ. Γιουγκούδης (13, 17, 37, 64, 70), Τσιώλης (23, 73), Νίκος Λυμπερόπουλος (13, 37).

Η Ρόδος, είχε την μοναδική, κλασική ευκαιρία, στο 90ο με τον Μπίσα, ενώ στο α μέρος, είχε ο Χρήστος Χατζησάββας (5ο και 8ο) δύο κεφαλιές από καλές θέσεις.

Οι Αρκάδες, έφυγαν απ’ το γήπεδο με πολλά παράπονα για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις του Κώστα Μπαιρακτάρη και του βοηθού του Νίκου Γενναίου.

Υποστήριξαν ότι το 1ο γκολ ξεκινάει από λάθος πλάγιο άουτ που έδωσε ο βοηθός, ενώ διαμαρτυρήθηκαν και για μία περίπτωση πέναλτι που δεν δόθηκε, πάνω στον Γιουγκούδη, στο 54ο λεπτό.

Επίσης, φώναξαν και για την μεροληπτική-όπως ισχυρίστηκαν- συμπεριφορά του διαιτητή, όσον αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο.

Όπως και να’ χει, η Ρόδος, μπόρεσε και χειρίστηκε το 0-2, βοηθούμενη βέβαια, απ’ τον Πίτκα, τους κεντρικούς αμυντικούς της, αλλά και απ’ το γεγονός, της αδυναμίας του ανώτερου Παναρκαδικού, να βρει δίχτυα.

Ήταν στιγμές, που οι φίλαθλοι, απορούσαν, για το ποια ομάδα ήταν 1η στην βαθμολογία και ποια 3η.

Αυτή είναι και η μαγεία του ποδοσφαίρου. Δεν κερδίσει ο καλύτερος. Πολλές φορές, κερδίζει ο ουσιαστικός και ο τυχερός της χρονικής στιγμής.