Στην παράταση λύγισε ο Αρκαδικός

Την ήττα με 84-82 στην παράταση (κ.α. 72-72), απ’ τον Αμύντα, γνώρισε ο Αρκαδικός στην Τρίπολη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών.

Η προβληματική αμυντική συμπεριφορά, η αστάθεια στις επιθετικές εκφράσεις και τα λάθη σε κρίσιμα σημεία του αμφίρροπου αγώνα, έκριναν την δραματική αυτή αναμέτρηση.
Ο Αρκαδικός θα μπορούσε να πάρει το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια εάν ήταν εύστοχος στις βολές, ενώ και στην παράταση προηγήθηκε, χωρίς ωστόσο, να μπορέσει να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ.
Η ομάδα του Δήμου Υμηττού-Βάρης, είχε ορθολογικές επιλογές σε επίθεση, ενώ διακρίθηκε και στα σουτ τριών πόντων.
Ο Αγγελόπουλος με 19 πόντους, ο Βάρδας, ο Βαρδιάνος και ο Διαμαντόπουλος με 14 πόντους, βοήθησαν σημαντικά τον Αμύντα. Καλός ήταν και ο Ζούπας με 11 πόντους.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13 εύστοχα τρίποντα.
Απ’ τον Αρκαδικό που θα πρέπει επειγόντως να πάρει ένα παιχνίδι, ο Ρεντίκας είχε 19 πόντους, ο Προδρόμου 18, ο Τζουγκαράκης 17 και ο Καραμαλέγκος 12.
φωτό: Στ. Ζορμπαλάς