Στραβοπάτησε η Καλαμάτα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Θανάση Δρακόπουλο, που στο β ημίχρονο, απέτρεψε τρεις (3) φορές την παραβίαση της εστίας του (σε ισάριθμες ενέργειες του Χρήστου Μίνγκα), ο Α.Ο. Κατασταρίου Ζακύνθου … φρέναρε την Καλαμάτα, υποχρεώνοντάς την, σε «λευκή ισοπαλία» (0-0), για πρώτη φορά φέτος.

Η Μεσσηνιακή ομάδα, έχει τώρα 49 βαθμούς, ενώ ο Ασπρόπυργος 45 και το … κυνηγητό συνεχίζεται.

Η νησιώτικη ομάδα, επέδειξε στην Καλαμάτα, μαχητικότητα, ψυχραιμία, εξυπνάδα και εφάρμοσε άψογα το πλάνο του προπονητή της, Δημήτρη Νόλη. Η πρωτοπόρος (16 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες) του 8ου ομίλου της Γ Εθνικής, είχε την εδαφική υπεροχή, ήταν πιεστική κατά διαστήματα, είχε κάποιες καλές φάσεις, είχε δοκάρι, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο α μέρος, η Καλαμάτα είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Αλιατίδη (15ο), Χίλγκεν (24), Μάρκοβιτς (35ο), ενώ οι φιλοξενούμενοι (καλή και σοβαρή ομάδα), απείλησαν με τους Κάρδαρη (17ο) και Παναγόπουλο (27ο).

Στο δεύτερο μέρος, η Καλαμάτα κυριάρχησε.

Εκεί, όμως μίλησε τρεις φορές ο γκολκίπερ Δρακόπουλος, ο οποίος και έκανε τις επεμβάσεις της χρονιάς.

Στο 58ο λεπτό, απέκρουσε εντυπωσιακά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίνγκα.

Αμέσως μετά, είπε και δεύτερο «όχι» στον ίδιο παίκτη (κεφαλιά).

Αργότερα, του έπιασε και σουτ από καλή θέση.

Στο 88ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι (δεξί κάθετο) σε κεφαλιά του Βασίλη Αθανασόπουλου.

Στο 68ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δυνατό σουτ -λίγο άουτ- με τον Κουρέλα.