Το Ναύπλιο 2017 στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας

Ένα τέρμα του Γιάννη Κοτσοβού, στο 30ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της αμφίρροπης αναμέτρησης, έμελλε να καθορίσει την τελική έκβαση του αγώνα, ανάμεσα στο Ναύπλιο 17 και τη Ζάκυνθο 1961, σε παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο της Αργολικής πρωτεύουσας.

Οι νικητές (Ναύπλιο 17), ωστόσο, είχαν ευκαιρίες, για επίτευξη περισσοτέρων τερμάτων.

Μερικές απ’ αυτές:

– Κεφαλιά από καλή θέση του Χρήστου Καπλατζή, ύστερα από χτύπημα κόρνερ του Πάρη Καπλατζή, στο 26ο λετπό.
– Δυνατό σουτ του Π. Καζάκου, στο 45ο λεπτό και επέμβαση του γκολκίπερ Κοντογλίδη Α.
– Αδυναμία Δ. Καλλιμάνη να σκοπεύσει σωστά, μιας και του έφυγε το κοντρόλ, στο 46ο λεπτό.
– Εκτέλεση φάουλ του Π. Καπλατζή, λίγο άουτ, στο 58ο λεπτό.
– Κεφαλιά του Παναγιώτη Καζάκου, στο 62ο λεπτό, λίγο άουτ.
– Αδυναμία να σκοράρει στο 68ο λεπτό ο Γιάννης Κοτσοβός, αφού στο τετ-α-τετ που είχε, τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή, αμυντικός της Ζακύνθου.

Οι νησιώτες, προσπάθησαν, ωστόσο, είχαν ένα σοβαρό πρόβλημα. Δεν μπόρεσαν να φτιάξουν, μεγάλη ευκαιρία, δεν φάνηκαν ικανοί να ολοκληρώσουν σωστά, μία επίθεση ή αντεπίθεση.

Το … πάλεψαν το παιχνίδι, πήραν κατοχή και μέτρα, στο τελευταίο 20αλεπτο της αναμέτρησης, όμως όλα αυτά, δεν μεταφράστηκαν σε καλές επιλογές, στο τελευταίο, κυρίως, κομμάτι της επιθετικής τους έκφρασης, λίγο πριν την εστία του Ναυπλίου, δηλαδή.

Οι γηπεδούχοι, φάνηκαν ψύχραιμοι αμυντικά και κατάφεραν και κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, σ΄ ένα παιχνίδι, που η … ρευστότητα του 1-0, άφηνε πολλά περιθώρια για διαφοροποιήσεις στην τελική εξέλιξη του αποτελέσματος.

ΝΑΥΠΛΙΟ 17

Σκαφίδας, Διαμαντής Τ. του Χρήστου, Καπλατζής Π., Μπούκουρης Β, Καπλατζής Χρ.,Κίτος (78ο Σιαλμάς), Καζάκος (88ο Μπακαρατζής), Μεγαρίτης, Καλλιμάνης (91ο Διαμαντής Τ.), Τριανταφύλλου (60ο Μουσταφάι), Κοτσοβός .

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Κοντογλίδης, Πολιανίτης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Φερέιρα Κούνια Μιγκέλ, Ντάσης, Κούντικ, Πατίλας, Ζυγκερίδης, Γιοχάνες, Μισέλ (60ο Πούφλης).

Άριστη η διαιτησία του Ανδρέα Βλάχου (Αν. Αττικής). Τα ίδια ισχύουν και για τους βοηθούς Δέτση, Τσολακίδη, απ’ την Αθήνα.

• Γύρω στα 300 άτομα είδαν την αναμέτρηση στο δημοτικό στάδιο Ναυπλίου. Ανάμεσά τους και κάποιοι εκδρομείς απ’ τη Ζάκυνθο.
• Ήταν η 4η φετινή νίκη για το Ναύπλιο, το οποίο, έχει και 2 ήττες.
• Η επτανησιακή ομάδα, έμεινε στους 10 βαθμούς. Έχει μέχρι τώρα, 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες.
• Στο Γύθειο θα παίξει την επόμενη αγωνιστική το Ναύπλιο.
• Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τη Ζάκυνθο. Θα αγωνιστεί στη Σπάρτη, κόντρα στην φιλόδοξη και ισχυρή τοπική ομάδα, που προηγείται στον βαθμολογικό πίνακα του 7ου ομίλου της Γ Εθνικής. Η Σπάρτη έχει 4 νίκες και 2 ισοπαλίες.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς